Neobična ideja sa zanimljivom primjenom: Njemački inženjeri rade na dronovima za lov na ljude koji vrište

Dron koji može s velikom preciznošću detektirati vrisak ili viku i locirati osobu koja proizvodi te zvukove mogao bi imati zanimljive primjene.

Martina Čizmić | 09.06.2021. / 14:38 komentari
Slika nije dostupna (Foto: Zimo)

Dronovi su se proteklih godina dokazali u brojnim ulogama - od zabavne do profesionalne, a sad bi se mogli koristiti i za lov. Naime, grupa njemačkih inženjera radi na dronovima koji bi bili opremljeni prilično neobičnom tehnologijom - mogli bi detektirati osobe koje vrište odnosno viču.

tri vijesti o kojima se priča Vojnik cilja sačmaricom, ilustracija Najjednostavnije rješenje Ovo oružje je najbolja obrana za ukrajinske vojnike protiv nezaustavljivih ruskih dronova Međunarodna svemirska postaja, ISS Predznak većih problema? Što se to događa sa Međunarodnom svemirskom postajom? Iz NASA-e o svemu šute Pogled na pametni sat, ilustracija Wear OS Na pametne satove dolazi značajka koja bi vam mogla spasiti život

Iako nam na pamet padaju različiti scenariji, inženjeri sa Fraunhofer instituta za komunikaciju, obradu informacija i ergonomiju (FKIE) ističu kako će njihovi dronovi lovci imati pozitivnu ulogu. Detektirat će osobe koje vrište ili viču u područjima zahvaćenima prirodnom katastrofom, kako bi lakše pronašli unesrećene.

Osimislili su poseban sustav mikrofona, koji su nazvali "Crows Nest Array", a koji bi trebao moći detektirati i izolirati pozive u pomoć te tako dovesti dron do unesrećene osobe.

Naš projekt još uvijek traje i predstoji nam mnogo testiranja. Već smo uspješno detektirali i locirali impulsivne zvukove i to veoma precizno, uz buku koju sam dron proizvodi, istaknula je voditeljica projekta i istraživačica na FKIE Macarena Varela. Testirat ćemo sustav na dronu u zraku kako bismo izmjerili impulsivne zvukove poput vrisaka, te obradili podatke različitim metodama kako bismo mogli procijeniti točan položaj izvora zvuka.

Ako se njihov projek pokaže toliko učinkovitim u praksi, kao što zvuči u teoriji, to bi moglo uvelike olakšati potragu za izgubljenim ili unesrećenim osobama. Pogotovo ako uspiju razaznati što su pozivi u pomoć, a što ambientalna buka i zvukovi u katastrofičnim situacijama.

Inače, njemački projekt i dosadašnji rezultati predstavljeni su na događanju koje organizira Acoustical Society of America.

Vezane vijesti

Još vijesti