Nobel za medicinu trojici znanstvenika za otkriće virusa hepatitisa C

Trojica znanstvenika nagrađena su Nobelovom nagradom za medicinu zbog iznimnog doprinosa u borbi protiv hepatitisa.

Hina/HJ | 05.10.2020. / 12:20 komentari
Slika nije dostupna (Foto: Zimo)

Ovogodišnja Nobelova nagrada za medicinu dodijeljena je u ponedjeljak Britancu Michaelu Houghtonu i Amerikancima Harveyju Alteru i Charlesu Riceu za "otkriće virusa hepatitisa C". Znanstvenici su nagrađeni za "izniman doprinos" u borbi protiv hepatitisa, "velikoga globalnog zdravstvenog problema koji uzrokuje cirozu i rak jetre" širom svijeta, stoji u objavi švedskog Instituta Karolinska.

tri vijesti o kojima se priča Vojnik cilja sačmaricom, ilustracija Najjednostavnije rješenje Ovo oružje je najbolja obrana za ukrajinske vojnike protiv nezaustavljivih ruskih dronova Međunarodna svemirska postaja, ISS Predznak većih problema? Što se to događa sa Međunarodnom svemirskom postajom? Iz NASA-e o svemu šute Pogled na pametni sat, ilustracija Wear OS Na pametne satove dolazi značajka koja bi vam mogla spasiti život

Zahvaljujući njihovom otkriću, danas su dostupni izuzetno osjetljivi krvni testovi za virus, a omogućen je i brzi razvoj antivirusnih lijekova, čime su spašeni milijuni života, komentirali su iz odbora za dodjelu Nobela. Naglašeno je kako “prvi puta u povijesti možemo izliječiti bolest, što ulijeva nadu da ćemo moći iskorijeniti virus hepatitisa C iz svjetske populacije”.

Alter je zaslužan za identificiranje treće vrste hepatitisa, Houghton ga je izolirao, dok je Rice ponudio konačan dokaz o njegovu postojanju. Osim zlatne medalje znanstveni trojac podijelit će i novčanu nagradu u iznosu od od 10 milijuna švedskih kruna (1,1 milijun dolara).

Iz Svjetske zdravstvene organizacije predviđaju kako je trenutačno više od 70 milijuna slučajeva hepatitisa diljem svijeta, a od te bolesti godišnje umre oko 400 tisuća ljudi. Ovogodišnja nagrada ima posebnu vrijednost zbog pandemije koronavirusa jer se posebno naglašava važnost koje medicinska istraživanja i otkrića imaju za društva i ekonomije diljem svijeta, komentirali su na AP-u.

Nobelova nagrada za medicinu prva je od šest koje će se dodijeliti do 12. listopada, a to su nagrade za fiziku, kemiju, književnost, mir i ekonomiju.

Nobelova zaklada otkazala je ovogodišnji tradicionalni domjenak, središnji dio proslave koji se održava u prosincu, a uručenje medalja i diploma neće se održati uživo u Stockholmu nego će laureatima biti uručene u njihovim domovima. Ovogodišnji dobitnici na proslavu će biti pozvani zajedno s laureatima iz 2021. godine, uz uvjet da pandemija do tada popusti.
 

Vezane vijesti

Još vijesti