Novo istraživanje otkrilo zabrinjavajuće podatke o bolesti koja je bila gotovo iskorijenjena

Unatoč što je gotovo iskorijenjena, pad sve manji broj cijepljenja prijeti eksplozijom ove bolesti i tisućama smrti godišnje, upozoravaju stručnjaci.

Branimir Vorša | 29.04.2025. / 12:15 komentari
Ospice
Ospice (Foto: Getty Images)

Zabrinjavajuće istraživanje objavljeno u medicinskom časopisu JAMA potaknulo je hitan apel stručnjakinja za infektivne bolesti. Provedeno modeliranje iz tog istraživanja je pokazalo da trenutne stope cijepljenja u SAD-u nisu dovoljne za zaustavljanje širenja bolesti poput ospica, rubeole, dječje paralize i difterije. Prema modelu, čak i bez daljnjeg pada, moglo bi doći do više od 850.000 slučajeva ospica godišnje i više od 2.500 smrti. Ako bi procijepljenost pala za dodatnih 10%, broj infekcija mogao bi premašiti 11 milijuna godišnje.

tri vijesti o kojima se priča Haker, ilustracija I pretvorili u kriptovalute Jedna od najvećih digitalnih pljački u povijesti: U manje od tri sata, hakeri ukrali oko 140 milijuna dolara iz banaka Rijetki fenomen Astronautkinja na Međunarodnoj svemirskoj postaji uhvatila "crvenog duha" Vrijeme na Zemlji, ilustracija zemlja je poludjela Znanstvenici upozoravaju: Dolazi dan kakav čovječanstvo još nije doživjelo

Tri britanske stručnjakinje, Anastasia A. Theodosiou i Antonia Ho sa Sveučilišta Glasgow te Chrissie Jones sa Sveučilišta Southampton, pozivajući se na navedeno istraživanje, naglašavaju u komentaru za The Conversation da su ospice među najzaraznijim bolestima. Upozoravaju da već jedna osoba s ospicama može zaraziti između 12 i 18 drugih osoba, od kojih svaka može zaraziti još toliko. Usporedbe radi, gripa i COVID-19 imaju mnogo niži reprodukcijski broj. Da bi se spriječilo širenje ospica, najmanje 95% stanovništva mora biti cijepljeno.

Globalna procijepljenost u padu

Theodosiou, Ho i Jones upozoravaju da je globalna procijepljenost u padu. U Engleskoj je 2024. godine manje od 84% petogodišnjaka primilo obje doze MMR cjepiva. To otvara vrata ponovnoj pojavi bolesti koja je nekad bila gotovo iskorijenjene. Već ove godine SAD je prijavio gotovo 900 slučajeva ospica i tri slučaja smrti.

Otprilike jedno od petoro djece s ospicama treba hospitalizaciju, jedno od dvadeset razvije upalu pluća, a jedno od tisuću pati od encefalitisa. Do troje od tisuću djece može umrijeti, pišu Theodosiou, Ho i Jones, ističući ozbiljne posljedice širenja ospica.

MMR cjepivo učinkovito je u više od 97% slučajeva nakon dvije doze. Međutim, neki se ne mogu cijepiti, uključujući trudnice, dojenčad i imunokompromitirane osobe. Zbog toga je kolektivni imunitet presudan, naglašavaju ozbiljne posljedice ospica, jer kada se cijepi više od 95% populacije, virus se ne može slobodno širiti.

Uzroci slabe procijepljenosti

Na pad procijepljenosti utječu pandemija, sukobi i dezinformacije. Jemen je, primjerice, zabilježio više od 10.000 slučajeva ospica u šest mjeseci. Jedna od najtvrdokornijih dezinformacija, veza između MMR cjepiva i autizma, temelji se na diskreditiranoj i povučenoj studiji iz 1998. godine.

Unatoč jasnim znanstvenim dokazima, te lažne tvrdnje opstaju, podupirući plamen sumnje s realnim posljedicama, upozoravaju Theodosiou, Ho i Jones.

Cjepiva stoga ostaju jedan od najmoćnijih alata u zaštiti zdravlja djece. Pad procijepljenosti nije samo individualni rizik, on ugrožava cijele zajednice.

Vezane vijesti