Kineska aplikacija pogonjena umjetnom inteligencijom, DeepSeek, u samo je nekoliko dana unijela nemir među velikim IT divovima koji se bave umjetnom inteligencijom. Iako je nakon prvotnog oduševljenja brzinom i jednostavnošću privukla velik broj korisnika, jednako je tako velik broj i odustao od korištenja zbog, u najmanju ruku, sumnjivih odgovora na upite.
No, američki senator Josh Hawley otišao je korak dalje i predložio uvođenje zakona koji bi itekako mogao utjecati na buduće korištenje DeepSeeka i sličnih aplikacija. Barem u SAD-u.
Ono što se navodi u prijedlogu zakona je uvođenje "zabrane osobama u SAD-u da unaprijeđuju mogućnosti umjetne inteligencije unutar Kine i za druge namjere". Iako se u samom prijedlogu zakona navodi još puno pravnih izraza, istraživač umjetne inteligencije s Harvarda, Ben Brooks, prokomentirao je kako je to jedan od "najagresivnijih pravnih aktova usmjerenih protiv umjetne inteligencije".
Naime, u prijedlogu se navodi da bi osoba koja "uvozi tehnologiju ili intelektualno vlasništvo razvijeno u Kini" mogla biti kažnjena zatvorskom kaznom u trajanju do 20 godina, novčanom kaznom do milijun dolara za osobe odnosno do 100 milijuna dolara za tvrtke.
Prijedlog zakona unio je dosta nemira pogotovo u kontekstu cijele situacije oko DeepSeeka, ali i slučaja s TikTokom, no čini se kako ipak neće doći do rasprave o njemu.
Analitičari ističu kako je malo vjerojatno da bi takav zakon, koji bi zabranio korištenje DeepSeeka, ali i druge kineske tehnologije, zaista mogao biti izglasan u SAD-u.
Ali to ne znači da američka administracija neće i dalje zatezati odnose s Kinom i braniti kineskoj tehnologiji pristup američkom tržištu. Dovoljno je podsjetiti na odredbe koje su ograničile izvoz američke tehnologije u Kinu te uvoz kineske tehnologije u SAD.