Projekt „Centre of Excellence in Maritime Robotics and Technologies for Sustainable Blue Economy (CoE MARBLE)“ / „Centar izvrsnosti u pomorskoj robotici i tehnologijama za održivo plavo gospodarstvo“, svečano je predstavljen u prostoru Brodarskog instituta u Zagrebu. Riječ je o projektu financiranom u okviru Widening Programa Europske unije Obzor Europa (Teaming for Excellence), čiji su osnivači i koordinatori Fakultet elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu (FER), Norwegian University of Science and Technology iz Norveške, Consiglio Nazionale delle Ricerche iz Italije, te iz Hrvatske Institut Ruđer Bošković, MARINN - Maritime Innovation Cluster, DIH Agrifood Hrvatska i Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih RH.
Ukupna vrijednost projekta, koji vodi prof. dr. sc. Nikola Mišković s FER-a, je 30 milijuna eura. Sredstva su predviđena za izgradnju i obnovu infrastrukture, počevši od Brodarskog instituta u Zagrebu, kao sjedišta kojem će projekt udahnuti novi život, te pilot lokacije u Šibeniku i Rijeci - pametnog uzgajališta dagnji, pametne marine te poligona za autonomna plovila.
Službeni početak izgradnje i uređivanja Centra podržali su brojni visoki uzvanici iz Europske komisije, Vlade Republike Hrvatske, Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih Republike Hrvatske, istaknuvši značaj ulaganja u održivo plavo gospodarstvo te infrastrukturne pomorske inovacije.
Osnovna svrha ove suradnje je stvaranje novih ili nadogradnja postojećih centara izvrsnosti spajanjem s vodećim znanstvenim institucijama. Postoji nekoliko ključnih komponenti koje će igrati važnu ulogu u njihovom razvoju, a što uključuje izvrsnost u istraživanju i inovacijama te naravno, financiranje. Doista možete biti ponosni na sve što ste do sada postigli, iskrene čestitke i sretno, istaknula je Federica Roffi, zamjenica voditelja odjela za širenje sudjelovanja Europske izvršne agencije za istraživanje.
Posebno mi je drago što sam danas ovdje jer sam puno godina bio svjedokom zbivanja u hrvatskoj brodogradnji, koja je ostala bez svog sadržaja u vidu istraživanja brodova i pomorskih tehnologija. U svijetu neizvjesnih globalnih zbivanja, Europi trebaju vrhunski, tehnološki rezultati koji mogu naći implementaciju u novim industrijski dodanim vrijednostima. Siguran sam da će ovaj projekt, koji je spoj maritimnih tehnologija, umjetne inteligencije i robotike ostvariti itekako dobre rezultate, u skladu s onim što mi u Republici Hrvatskoj želimo, ali i onoga što želi i što je politika Europske unije, izjavio je prof. dr. sc. Radovan Fuchs, izaslanik predsjednika Vlade Republike Hrvatske i ministar znanosti, obrazovanja i mladih.
Danas obilježavamo važan i velik uspjeh. Čestitam mojim kolegama koji su gradili kompetencije kroz prilike koje nam je pružila Europska unija i koji su postali prvaci širenja izvrsnosti projektom koji predstavljamo. Krenuli smo od mora, ali nastavljamo djelovati i u zraku i na kopnu. Nikada nećemo odustati u nastojanjima da ovaj grad bude najbolje mjesto za život i da ova zemlja bude povezana i snažna. Zajedno možemo preobraziti Hrvatsku u zemlju visoke tehnologije. Nemojmo odgađati, sada je vrijeme za to, rekao je dekan FER-a, prof. dr. sc. Vedran Bilas.
Na istraživanjima u sklopu Centra radit će više od 50 zaposlenih stručnjaka i to u segmentima autonomnih podvodnih vozila, podvodnih uređaja koji komuniciraju putem akustike, iskorištavanja energije mora i oceana za unaprjeđenje izdržljivosti autonomnih podvodnih vozila te području rekonstruiranja pomorske infrastrukture i autonomnih plovila u obliku simulacijskih modela. Ovim projektom stavljamo Hrvatsku na kartu izvrsnosti u istraživanju i inovacijama, dodao je voditelj projekta MARBLE, prof. dr. sc. Nikola Mišković.
Podsjetimo, CoE MARBLE uvrstio se na popis od samo 12 projekata od 115 projektnih prijedloga u okviru poziva Teaming for Excellence koji je zavrijedio ugovor o bespovratnim sredstvima Europske unije, o čemu je i izvijestila Europska izvršna agencija za istraživanje (REA). Predviđeno trajanje projekta je šest godina.