Regin je jedan od najsofisticiranijih virusa ikada razvijen i širi se internetom

Tvrtka Symantec, koja se bavi sigurnošću, otkrila je novi i vrlo napredni virus zvan Regin kojeg upisuju na sljedeći način: “Kompleksnost ovog virusa čija struktura prikazuje stupanje tehničke kompetencije rijetko viđene”

Saša Fišter
sasa@zimo.co | 24.11.2014. / 07:39 komentari
Regin je jedan od najsofisticiranijih virusa ikada razvijen i širi se internetom

Tvrtka Symantec, koja se bavi sigurnošću, otkrila je novi i vrlo napredni virus zvan Regin kojeg upisuju na sljedeći način: “Kompleksnost ovog virusa čija struktura prikazuje stupanj tehničke kompetencije rijetko viđene”

tri vijesti o kojima se priča B-2 Spirit Zapanjili sve Potpuni šok za Iran: Detalji najpreciznijeg i najrazornijeg zračnog udara Amerikanaca dosad viđenog Nuklearna eksplozija, ilustracija Scenarij iz noćne more, ali... VIDEO Koliko treba biti udaljen da bi se preživjela eksplozija nuklearne bombe? Ruski vojnik se predaje dronu Prvi takav slučaj Jedan od najbizarnijih trenutaka suvremenog ratovanja: Ruski vojnik predao se dronu

Iako se malo toga zna o ovom novom virusu, nagađa se kako je isti razvijen od strane američke vlade ili Kine, kako bi pratili računala korisnika koji imaju instalirane Microsoftove Windowse. Virus je u mogućnosti ukrasti šifre, slikati ekran, te vratiti obrisane datoteke.

Iz Symanteca kažu kako je razvoj ovog virusa bilo potrebno mjeseci ako ne i godine s obzirom da su developeri otišli u detalje kako bi pokrili svoje tragove, tako da je uopće teško pratiti trag virusa.

Sian John, sigurnosni strateg u Symantecu kaže kako se čini da virus dolazi iz zapadne organizacije. Regin se uspoređuje s Stuxnetom, također jednim opasnih crva koji je bio razvijen od strane SAD-a i Izraela kako  bi pratili iranski nuklearni program, odnosno kako bi uništili iransku opremu, dok je Reginova zadaća prikupljanje podataka.

Ovaj se softver koristio unazad nekoliko godine, a smatra se kako je ovo jedna od najvećih špijunaža od 2008. godine pa čak i 2006. tvrdi to Liam O’Murchu.  Softver je zaustavljen 2011. godine, no nova nadograđena verzija puštena je u ‘pogon’ dvije godine kasnije.

Virus je pronađen na sistemima pretežno u Rusiji i Saudijskoj Arabiji, a u nešto manjoj mjeri i u Meksiku, Irskoj, Indiji, Afganistanu, Iranu, Belgiji, Austriji i Pakistanu.

Foto Flickr

Vezane vijesti