Revolucionarno otkriće hrvatskih znanstvenika: Rezultati liječenja osteoartritisa od iznimnog su značaja za bolesnike

Znanstvenici Specijalne bolnice Sv. Katarina u Zagrebu dokazali su da liječenje matičnim stanicama ima višegodišnji učinak u pacijenata s osteoartritisom. Rezultati, koji su plod višegodišnjih istraživanja znanstvenika Specijalne bolnice Sv. Katarina, iznimno su značajni za liječenje osteoartritisa mikrofragmentiranim masnim tkivom i pripadajućim stanicama.

Valentina Pavlica | 21.12.2019. / 12:16 komentari
Slika nije dostupna (Foto: Zimo)

Znanstvenici zagrebačke Specijalne bolnice Sv. Katarina objavili su rezultate višegodišnjih istraživanja koji su do iznimnog značaja za liječenje pacijenata s osteoartritisom.

tri vijesti o kojima se priča Vrijeme na Zemlji, ilustracija zemlja je poludjela Znanstvenici upozoravaju: Dolazi dan kakav čovječanstvo još nije doživjelo Protuzračni sustav Raven 70 posto učinkovitosti VIDEO Pogledajte protuzračni sustav koji su Britanci u 3 mjeseca sklepali za Ukrajinu i koji skida ruske dronove kao muhe s neba Kineski hipersonični projektili "Kill web" Amerikanci paničare jer Kina ima sustav za ciljanje zbog kojeg američke snage nisu sigurne ni na "sigurnoj" udaljenosti

"Mijenja paradigme postojeće medicine koje danas znamo. Dok imate pacijenta u operacijskoj sali vi radite ekstrakciju stanica koje su vam potrebne. To su mezenhimalne matične i mezenhimalne stromalne stanice, radite direktnu aplikaciju u oba koljena“, objašnjava Dragan Primorac.

Presudno je bilo otkriće da matične stanice iz masnog tkiva zapravo mogu potaknuti mehanizme koji u konačnici dovode do regenaracije.

"85 posto pacijenata koji su bili unutar studije s osteoartritisom 3 i 4, dakle veliki dio njih ima prodor subhonoralne kosti, ima signifikantno kliničke kriterije poboljšane u odnosu na početno stanje“, kaže Primorac.

Upravo tom metodom liječili su i Mirka Filipovića koji je zbog toga mogao u pohod na nove titule. A koliko je njihovo otkriće važno govori i podatak da nas neki oblik te bolesti vjerojatno sve čeka.

"Nažalost osteoartroza, odnosno degenerativna promjena zglobova su normalan proces starenja i bilo kakav pomak koji radi usporenje toga je izrazito bitan“, kaže Eduard Rod.

Rezultati ovog zahvata traju najmanje dvije godine.

"Ako razgovarate s većinom ortopeda oni kažu da se tom rezultatu nebo raduje. Jer ako bude trebalo i ići drugi put ... so what? Idemo ponoviti drugi put i izbjegli smo protezu“, kaže Primorac.

Uz to, ovakav zahvat stoji upola manje od ugradnje proteze.

"Jedan od recenzenata ovog rada, a on je voditelj znanstvenog laboratorija svima dobro poznate Mayo klinike, rekao da su rezultati ovog rada toliko značajni da mijenjaju pristup u liječenju osteoartritisa“, kaže Igor Borić.

Matične stanice iz masnoga tkiva imaju potencijal za liječenje još i mnogih drugih bolesti. Upiti za ovu metodu već stižu iz cijeloga svijeta.

Rezultati rada objavljeni su na engleskom jeziku pod nazivom A 24-Month Follow-UP Study of the Effect of Intra-Articular Injection of Autologous Microfragmented Tissue on Proteoglycan Synthesis in Patients with Knee Osteoarthritis, a objavljeni su i u časopisu Genes (Basel).

U radu su znanstvenici prvi put prikazali višegodišnji učinak mikrofragmentiranog masnog tkiva na hrskavično tkivo oboljelih od osteoartritisa. Njihovi rezultati imaju izniman značaj u razvoju novih dijagnostičkih, prognostičkih i terapeutskih alogoritama vezanih uz osteoartritis.

Jedna od najčećih bolesti u svijetu

Gotovo istodobno s objavom rada u časopisu Gene, rezultate znanstvenika Specijalne bolncie Sv. Katarina objavio je jedan od vodećih svjetskih izdavača Springer u knjizi Personalized medicine in Healthcare Systems.

Osteoartritis je jedan od najčešćih zdravstvenih problema u svijetu. Podaci vodeće američke ortopedske institucije u SAD-u, Hospital for Special Surgery, ističu da u svijetu od osteoartritisa boluje oko 630 milijuna ljudi, što ovu bolest pozicionira među najučestalije bolesti modernog doba.

Europski centar izvrsnosti

Liječenje osteoartritisa dugi se niz godina temeljilo na ublažavanju simptoma, a nove spoznaje moderne regenerativne medicine i terapije, koje se provode u Specijalnoj bolnici Sv. Katarina, daju nadu za nove i značajne iskorake liječenja ove bolesti, a istodobno snažno pozicioniraju hrvatski zdravstveni sustav u svijetu, poručuju iz bolnice.

Specijalna bolnica Sv. Katarina, europski je centar izvrsnosti i prva Europska bolnica s američkom akreditacijom Global Healthcare Accreditation. Bolnica je predvodnik uvođenja integriranog koncepta personalizirane medicine u kliničku praksu EU. Nastavna je baza četiri medicinska fakulteta, suradna institucija s vodećim američkim i europskim klinikama te službena bolnica Hrvatskog olimpijskog odbora i Hrvatskog nogometnog saveza.

Vezane vijesti