Sigurnosni stručnjaci uputili su još jedno upozorenje svim korisnicima najpopularnijeg email servisa na svijetu oko sve opasnijih prevara koje mogu rezultirati preuzimanjem kontrole nad Googleovim računom. Zahvaljujući umjetnoj inteligenciji te su prevare postale sve uvjerljivije, odnosno korisnici ih sve teže mogu prepoznati.
O takvom obliku prevara, na koje su prošle godine upozorili i iz FBI-a, prevaranti koriste umjetnu inteligenciju za tzv. robopozive s kojima se kontaktiraju korisnici Gmaila i obavještava ih se kako je primijećena sumnjiva aktivnost na njihovim računima. Nakon toga korisnici čiji su računi navodno ugroženi dobivaju mail s poveznicom na internetsku stranicu koja izgleda identična Googleovoj, no riječ je o lažnoj stranici na koju je potrebno upisati stvarne podatke. Također, kriminalci pokušavaju uvjeriti korisnike da im pošalju kodove za oporavak kako bi im Google ponovno postavio račun.
Time se mogu ugroziti ne samo Gmail računi, već i svi ostali servisi koji su povezani s platformom, što može, kako su naglasili iz FBI-a, rezultirati značajnim financijskim gubicima, krađom osobnim podataka itd.
Iz Malwarebytesa sada ponovno naglašavaju kako se takva upozorenja ne bi trebala ignorirati, a objasnili su i zašto. Naime, pozivajući se na jednu raniju studiju, kažu pokazalo se kako su AI alati koji su hakerima na raspolaganju, a s kojima mogu pokrenuti takve sofisticirane napade, dostupni po cijenama od samo 5 dolara. Također, s takvim alatima se uvjerljivi deepfake videozapisi mogu napraviti za manje od deset minuta.
Dakle, potreban je sitniš i jako malo vremena kako bi hakeri mogli izvršiti iznimno uvjerljive prevare koje bi mogle rezultirati s katastrofalnim posljedicama za korisnike. Iako elementi koji se koriste u takvim napadima nisu novi, kombinacija svih tih elemenata, uz korištenje umjetna inteligencije pokazala se iznimno učinkovita.
Sigurnosni stručnjaci Malwarebytesa objavili su i neke savjete kako se zaštititi protiv takvih prevara i phishinga. Riječ je o klasičnim savjetima o kakvima se govori godinama, no mnogi ih se i dalje ne pridržavaju. Tako se savjetuje korisnicima da ne klikaju i ne preuzimaju datoteke iz sumnjivih i neočekivanih poruka i mailova te da ne ostavljaju osobne podatke na stranicama, osim ako nisu u potpunosti sigurni da je riječ o legitimnim stranicama. Također, savjetuje se korištenje alata za lozinke, višestruke autentifikacije, korištenje sigurnosnog softvera (uvijek posljednjih verzija) te zaštitu i filtriranje za tekstualne poruke na uređajima.
Ono što je važno napomenuti jest da se takvi problemi mogu dogoditi zaista svakome tako da je uvijek potreban maksimalan oprez, dok na sigurnosti treba raditi proaktivno jer jednom ako se hakeri i prevaranti domognu vaših podataka, možete imati velikih problema.
Izvor: Metro.co.uk