Zabrinjavajuće posljedice koje e-cigarete ostavljaju u trudnoći, čak i kad su bez nikotina

Rezultati eksperimenta iznenadili su znanstvenike, jer tijekom ispitivanja u tim tekućinama nije bio prisutan nikotin.

Martina Čizmić | 18.07.2025. / 16:07 komentari
E-cigarete, ilustracija (Foto: Getty Images)

 Godinama su liječnici isticali da pušenje u trudnoći nije zdravo ni za majku ni za dijete i može utjecati na razvoj djeteta u maternici. No sad su tom upozorenju dodali još jedno - jednako su štetne i e-cigarete.

tri vijesti o kojima se priča Hodanje (Foto: Thinkstock) Bitan je volumen, a ne intezitet Velika norveška studija potvrdila da je Hipokrat bio u pravu: "Ovo je najbolji lijek za čovjeka" Optički prijenos podataka, ilustracija Nevjerojatno! Japanci ruše rekorde: Napravili optički kabel kojim možete preuzeti cijelu arhivu interneta za manje od 4 minute Google Chrome U pitanju je vaša sigurnost Koristite Google Chrome? Odmah prestanite i napravite ovo!

Istraživanje objavljeno u časopisu PLOS One, pokazalo je da izloženost dvama tekućim sastojcima u e-cigaretama može promijeniti oblik lubanje tijekom fetalnog razvoja.

Znanstvenici sa Medicinskog fakulteta Sveučilišta Ohio State proveli su niz eksperimenata na miševima tijekom kojih su skotne mišice izložili kombinaciji dviju tekućina koje se koriste kod "vapinga"- 50% propilen glikola i glicerola (također nazvanog biljni glicerin) ili 30% propilen glikola i 70% glicerola (30/70 PG/VG). Naime, brojne su tvrtke koje proizvode e-cigarete odustale od visokog postotka propilen glikola i prešle na korištenje većeg postotka glicerola, ne bi li ga pozicionirale kao sigurniju alternativu.

Ženke miševa bile su izložene filtriranom zraku ili ovim dvijema kombinacijama kemikalije četiri sata dnevno, pet dana u tjednu tijekom skotnosti. Znanstvenici su potom otkrili da su potomci tih ženki težili su manje i rođeni su s manjim i užim lubanjama.

Kako ističe glavni autor studije, profesor anatomije James Cray, rezultati eksperimenta iznenadili su njega i njegov tim, jer tijekom ispitivanja u tim tekućinama nije bio prisutan nikotin, za koji je njegov tim već ranije utvrdio da može uzrokovati defekte lubanje (najčešće rascjep usne i nepca).

Ono što vidimo jest dosljedno sužavanje svih crta lica, a isto se događa i kada se vratimo natrag u lubanju. Dakle, globalno su uži i malo kraće glave, što oponaša neke uočljive promjene koje vidimo kod djece, rekao je Cray. Također smo vidjeli malo smanjenje težine. Ove su životinje bile unutar normalnog raspona za životinje te dobi, ali su i dalje težile manje.

Iako istraživači nastavljaju proučavati zdravstvene učinke više sastojaka otkrivenih u e-cigaretama, mnoge nepoznanice ostaju dok proizvodi rastu u popularnosti.

Većina korisnika su mladi odrasli i tinejdžeri, dakle govorimo o ljudima koji su u vrhuncu reproduktivne dobi. A budući da se razvoj glave događa vrlo rano u fetalnom razvoju , žene bi mogli koristiti ove proizvode, a da čak ni ne shvate da su trudne, što je vrlo zabrinjavajuće, rekao je Cray.

Dodao je da, iako je ovo mala studija, ukazuje na to da bi trebalo proučavati i proizvode bez nikotina, barem jednako koliko i proizvode s nikotinom, kako bi shvatili kako mogu utjecati na ljudsko tijelo.

Izvor: Medical Express

Vezane vijesti