Kako ljudi sve više koriste računala za kupovinu i prodaju na internetu, tako raste i broj računalnih prijevara u tom segmentu.
tri vijesti o kojima se priča


Posljednja u nizu dolazi iz Sunja, gdje je 44-godišnjakinja na internetskom oglasniku objavila oglas za prodaju te joj se putem mobilne aplikacije javila nepoznata osoba s kojom je dogovorila prodaju.
Kako ističu iz policije, nakon toga nepoznata osoba joj je poslala lažnu internetsku poveznicu u kojoj je oštećena ispunila podatke s bankovne kartice, nakon čega joj je s računa skinut novac.
Iz policije upozoravaju kako bi građani trebali biti oprezni prilikom kupovine i prodaje predmeta na internetu, ali i podsjećaju na glavne indikatore prijevare koje bi trebalo imati na umu:
- slanje poveznice (linka) koji naizgled vodi na stranice banaka s objašnjenjem kako se treba registrirati i unijeti osobne podatke,
- lažni/kopirani izgled WEB stranice banke, lako prepoznatljiv po brojnim pravopisnim i gramatičkim greškama hrvatskog jezika, u kombinaciji sa stranim jezicima, (najčešće se koriste Internet prevoditelji),
- jedan od indikatora je i zahtjev za unosom podataka sa debitne/kreditne kartice (broj kartice te posebice tzv. sigurnosni CVC/CVV troznamenkasti broj sa poleđine kartice ),
- zahtjev za pristup Internet bankarstvu (unos broja tokena, OTP iz tokena i APPLI2/MAC iz tokena),
Zapamtite, budite oprezni, dobro se informirajte i potražite savjet prije nego date svoje podatke. U slučaju da posumnjate kako se radi o prijevari ili ako postanete žrtva prijevare, događaj prijavite policiji, ističu na kraju.