Velika norveška studija potvrdila da je Hipokrat bio u pravu: "Ovo je najbolji lijek za čovjeka"

Svakodnevno hodanje može spriječiti kroničnu bol u leđima, potvrđuje nova norveška studija.

Branimir Vorša | 15.07.2025. / 12:30 komentari
Hodanje (Foto: Thinkstock) (Foto: Thinkstock)

Opsežna norveška studija otkrila je da svakodnevno hodanje, bez obzira na brzinu, može značajno smanjiti rizik od razvoja kronične boli u donjem dijelu leđa, stanja koje pogađa milijune ljudi diljem svijeta. Istraživanje, koje je vodila znanstvenica Rayane Haddadj sa Norveškog sveučilišta za znanost i tehnologiju, ističe trajanje hoda kao ključni čimbenik, a ne njegov intenzitet.

tri vijesti o kojima se priča Iznenađenje na ekranu, ilustracija Dobro čitajte što piše Oprez! Ugledate li ovo upozorenje na Gmailu, vjerojatno vas pokušavaju hakirati Žena spava u kravetu, ilustracija Za sve koji žive u gradovima Spavajte u mraku, zaštitite srce: Znanstvenici upozoravaju na skrivenu prijetnju Hodanje (Foto: Thinkstock) Bitan je volumen, a ne intezitet Velika norveška studija potvrdila da je Hipokrat bio u pravu: "Ovo je najbolji lijek za čovjeka"

Rezultati tog istraživanja, objavljeni u časopisu JAMA Network Open, analizirali su zdravstvene podatke 11.004 odrasle osobe iz Norveške. Sudionici su tijekom tjedan dana nosili akcelerometar na desnom bedru i donjem dijelu leđa kako bi se pratilo koliko i kojom brzinom hodaju. Kronična bol u leđima definirana je kao bol u donjem dijelu leđa koja traje dulje od tri mjeseca.

Tijekom godina praćenja znanstvenici su utvrdili da su osobe koje su dnevno hodale između 78 i 100 minuta imale 13 % manji rizik od razvoja kronične boli u leđima u odnosu na one koje su hodale manje od 78 minuta. Oni koji su hodali više od 100 minuta dnevno imali su 23 % manji rizik. Iako je veći intenzitet hoda također imao određene koristi, one su bile manje izražene od koristi duljeg trajanja hodanja.

Potvrda drevne mudrosti

Naši nalazi upućuju na to da je dnevni volumen hodanja važniji od prosječnog intenziteta hodanja u smanjenju rizika od kronične boli u donjem dijelu leđa. Ovi nalazi upućuju na to da bi politike i strategije javnog zdravstva koje potiču hodanje mogle pomoći u smanjenju pojave kronične boli u donjem dijelu leđa, napisali su autori navedenog istraživanja.

Suvremeni sjedilački način života ozbiljno ugrožava zdravlje, a prijašnja istraživanja povezuju hodanje s boljim zdravljem srca, manjim rizikom od raka, boljom kognicijom i duljim životnim vijekom. No, povezanost hodanja i bolova u leđima u velikoj mjeri ostaje neistražena, primjećuju Haddadj i kolege.

Prije više od dvije tisuće godina Hipokrat je rekao da je hodanje najbolji lijek za čovjeka. Današnja znanost, čini se, uvelike potvrđuje tu drevnu mudrost, osobito kada je riječ o našim bolnim leđima.

Izvor: Science Alert

Vezane vijesti