Velika Britanija planira uložiti milijardu funti u infrastrukturu za AI

SAD, Kina i Indija trenutno predvode u primjeni umjetne inteligencije, a Europa pokušava uhvatiti korak.

Hina | 18.07.2025. / 14:48 komentari
Keir Starmer (Foto: Afp)

Britanska vlada planira uložiti milijardu funti u računalnu infrastrukturu kako bi potaknula razvoj umjetne inteligencije i povećala državne računalne kapacitete za 20 puta do kraja desetljeća.

tri vijesti o kojima se priča Hodanje (Foto: Thinkstock) Bitan je volumen, a ne intezitet Velika norveška studija potvrdila da je Hipokrat bio u pravu: "Ovo je najbolji lijek za čovjeka" Optički prijenos podataka, ilustracija Nevjerojatno! Japanci ruše rekorde: Napravili optički kabel kojim možete preuzeti cijelu arhivu interneta za manje od 4 minute Google Chrome U pitanju je vaša sigurnost Koristite Google Chrome? Odmah prestanite i napravite ovo!

Premijer Keir Starmer najavio je financijski paket na Londonskom tjednu tehnologije prošlog mjeseca, u društvu s izvršnim direktorom Nvidije Jensenom Huangom.

Čelnik američkog proizvođača čipova poručio je tom prilikom da Britanija mora proširiti računalnu infrastrukturu kako bi u potpunosti realizirala potencijal svoje vodeće istraživačke baze za umjetnu inteligenciju.

U četvrtak vlada je objavila da će spojiti najmoćnija superračunala u zemlji, Isambard-AI u Bristolu i Dawn u Cambridgeu, u sustav AI Research Resource (AIRR), u suradnji s partnerima, uključujući Nvidiju, HPE, Dell Technologies i Intel.

Najavili su i uspostavu mreže nacionalnih superračunalnih centara, a prvo bi sjedište trebalo biti u Edinburghu.

Britanija ima vrhunske stručnjake na području umjetne inteligencije i plan je da opskrbimo naše briljantne istraživače, znanstvenike i inženjere potrebnim alatima, rekao je ministar znanosti i tehnologije Peter Kyle.

Istraživači na londonskom sveučilištu već koriste superračunalo za razvoj alata za umjetnu inteligenciju koji bi mogli donijeti revoluciju u ranom otkrivanju raka u zdravstvenom sustavu, priopćila je vlada.

Trenutno razvijaju skalabilni AI model za izradu slika u medicinskoj dijagnostici, koristeći kao prvi predmetni slučaj rak prostate. Uz pomoć umjetne inteligencije analiziraju MRI snimke i pokušavaju identificirati pacijente kojima je potrebno liječenje već u kratkom roku, navodi se u vladinom izvješću.

SAD, Kina i Indija trenutno predvode u primjeni umjetne inteligencije, a Europa pokušava uhvatiti korak.

AI bi tako do 2030. trebao biti pokretačka snaga 10 posto njemačkog gospodarstva, prema dokumentu u koji je Reuters u utorak dobio uvid.

Vezane vijesti