Japanci ruše rekorde: Napravili optički kabel kojim možete preuzeti cijelu arhivu interneta za manje od 4 minute

Treba napomenuti kako brzina još uvijek nije neovisno potvrđena, pa postoji mogućnost da službeno ona bude veća ili manja.

Martina Čizmić | 15.07.2025. / 08:59 komentari
Optički prijenos podataka, ilustracija
Optički prijenos podataka, ilustracija (Foto: Getty Images)

 Iako se mnogi ne bi složili, u Hrvatskoj nemamo lošu brzinu interneta. Iz godine u godinu sve je više kućanstava koja koriste optički internet, a kako tehnologija napreduje tako se povećavaju i brzine.

tri vijesti o kojima se priča Žena spava u kravetu, ilustracija Za sve koji žive u gradovima Spavajte u mraku, zaštitite srce: Znanstvenici upozoravaju na skrivenu prijetnju Iznenađenje na ekranu, ilustracija Dobro čitajte što piše Oprez! Ugledate li ovo upozorenje na Gmailu, vjerojatno vas pokušavaju hakirati Anatomski prikaz srca, ilustracija Istraživanje pokazalo Ova jednostavna svakodnevna hrana može potiho ojačati zdravlje vašeg srca

Međutim, koliko god mi mislili da imamo brz internet, znanstvenici iz Japana imaju brži. Naime, objavili su kako su postavili svjetski rekord u brzini prijenosa podataka optičkim kabelom, koji sad iznosi 125 tisuća gigabajta u sekundi na udaljenosti od 1802 kilometra (ugrubo, udaljenost između Berlina i Napulja odnosno zračna linija između Zagreba i Dublina).

Korištenje interneta takvom brzinom značilo bi da možete preuzeti na svoje računalo (pod uvjetom da imate dovoljno brzo računalo i dovoljno veliki prostor za pohranu) cijelu internetsku arhivu za manje od četiri minute ili cijeli Netflixov katalog u manje od sekunde.

Treba napomenuti kako brzina još uvijek nije neovisno potvrđena, pa postoji mogućnost da službeno ona bude veća ili manja.

No, da bi uopće postigli takvu nevjerojatnu brzinu, japanski znanstvenici morali su razviti novi oblik optičkog vlakna. Kako su istaknuli iz Nacionalnog instituta za informacijsku i komunikacijsku tehnologiju Japana, nova vrsta optičkog vlakna ima kapacitet prijenosa podataka ekvivalentan 19 standardnih optičkih vlakana. Za razliku od standardnog optičkog vlakna, novo je vlakno prikladnije za prijenos na velike udaljenosti zbog manje fluktuacije svjetlosti, odnosno manjeg gubitka podataka.

Ističu kako, unatoč većem kapacitetu, novo vlakno svojom je veličinom jednako kao postojeći kablovi, što bi značilo da ga se može koristiti u postojećoj infrastrukturi.

S obzirom na to da se količina podataka, koja je proizvedena i učitana na internet u cijelom svijetu, iz minute u minutu sve veća, japanski se znanstvenici nadaju kako bi njihovo optičko vlakno moglo poslužiti kao temelj za izgradnju komunikacijske infrastrukture u budućnosti.

Vezane vijesti