Ljudsko tijelo koristi nesvakidašnje strategije kako bi preživjelo neke vrlo rijetke zdravstvene prijetnje. Jedana takva strategija proizlazi iz fenomena trbušne trudnoće, gdje se oplođeno jajašce implantira i raste izvan maternice, što je situacija prepuna opasnosti i visokog rizika za majku.
U rijetkim slučajevima, ako fetus umre, majčino tijelo štiti se od infekcije kalcificiranjem ostataka fetusa, obavijajući ih kalcijem kako bi se formirao litopedij, ili takozvana "kamena beba". Prema starogrčkoj terminologiji, taj kalcificirani fetus predstavlja izvanredan zaštitni mehanizam ljudskog tijela.
Mogu ostati neotkriveni desetljećima
Litopediji su izuzetno rijetka pojava. Dokumentirano je manje od 300 slučajeva u posljednjih 400 godina, a javljaju se u procijenjenih 1,5 do 1,8 posto abdominalnih trudnoća. Međutim, mnogi ostaju neotkriveni desetljećima. Pregled iz 1949. godine pokazao je da je prosječna dob otkrića bila 55 godina, sa prijavljenim slučajevima kod žena u dobi od čak 87 godina.
Rijetkost tog fenomena povezana je s malom učestalošću abdominalnih trudnoća, koje čine 0,6 do 4 posto izvanmaterničnih trudnoća. Od toga, litopediji čine samo 2 posto svih trudnoća u svijetu. Na temelju studije iz 2023. godine, koja procjenjuje 208 milijuna godišnjih trudnoća, oko 374 litopedija mogu se formirati godišnje, iako mnogi ostanu godinama neotkriveni.
Povijesni izvještaji naglašavaju jedinstvenost navedenog zdravstvenog fenomena. Godine 1996. kod 85-godišnje pacijentice otkriven je litopedij, desetljećima nakon nepotpunog pobačaja. Slučaj iz 2014. godine uključivao je 77-godišnju ženu koja nije bila svjesna svoje povijesti trudnoće.
Napredak u ginekološkoj njezi omogućio je lakše dijagnosticiranje i liječenje trbušne trudnoće, smanjujući vjerojatnost kalcifikacije. Ipak, litopediji ostaju dokaz izvanredne prilagodljivosti i otpornosti ljudskog tijela.
Izvor: Science Alert