Sve češće možemo čitati o potencijalnim primjenama umjetne inteligencije u medicini i farmaciji. Od toga da AI brže i preciznije može uočiti ranije stadije bolesti do ljudi, do toga da bi korištenje AI modela moglo uvelike ubrzati i pojeftiniti razvoj novih lijekova.
Što to točno umjetna inteligencija donosi u medicini i farmaciji raspravljat će studenti u sklopu AI ReMedyja, prvog hrvatskog multidisciplinarnog studentskog simpozija o primjeni umjetne inteligencije. Simpozij će se održati u srijedu, 21. svibnja 2025., s početkom u 15:15 sati na Školi narodnog zdravlja „Dr. Andrija Štampar“.
Kako ističu organizatori, simpozij će okupiti vrhunske stručnjake iz Hrvatske i inozemstva, koji djeluju na presjeku medicine i inovacija, te su prepoznati u svojim užim specijalnostima kao nositelji promjena i tehnološkog napretka u zdravstvenoj struci. Njihovo područje interesa obuhvaća najnovije tehnologije, a posebna pažnja posvećena je primjeni umjetne inteligencije u kliničkoj praksi.
Kroz bogat program predavanja i panel-raspravu predstavit će se teme koje prikazuju kako najnovije tehnologije već danas oblikuju zdravstvo sutrašnjice. Razgovarat će se i o etičkim izazovima, regulatornim okvirima te o stvarnim primjerima primjene AI sustava u svakodnevnoj medicini.
Sudjelovanje je u potpunosti besplatno, a simpozij je otvoren za sve – od studenata do zdravstvenih djelatnika i entuzijasta iz STEM područja.
Poseban naglasak stavlja se na interdisciplinarnost – povezivanje medicine, farmacije, strojarstva, biokemije, matematike i tehnologije – jer samo kroz suradnju možemo stvarati napredan, učinkovit i human zdravstveni sustav.
Teme uključuju:
* Primjenu umjetne inteligencije u kardiologiji i analizi ultrazvuka srca
* Da Vinci: Revolucija robotske kirurgije u medicini budućnosti
* Personalizirana neurokirurgija: Značaj 3D printanja u planiranju i izvođenju zahvata
* Tehnološke inovacije u biokemiji i digitalizaciji farmacije
* Radiomika kao alat personalizirane medicine: Dijagnostika i prognoza vođena umjetnom inteligencijom
* AI u dijagnostici rijetkih pedijatrijskih bolesti
* Digitalnu patohistologiju uz pomoć napredne analitike
Završni dio programa čini panel rasprava o budućnosti umjetne inteligencije u medicini, u kojoj će stručnjaci različitih profila raspravljati o perspektivama, izazovima i etičkim pitanjima implementacije AI sustava u zdravstvu.
Sponzor simpozija je Udruga CROMED, nacionalna udruga industrije medicinskih proizvoda, čije je djelovanje usmjereno na razvoj i unaprjeđenje medicinske tehnologije. Kao simboličan partner AI ReMedyja, CROMED utjelovljuje upravo ono što simpozij promiče – povezivanje tehnologije i zdravlja.
Simpozij organiziraju studenti medicine i studenti farmacije, vođeni vizijom da medicinski profesionalci moraju biti više od liječnika – moraju biti inovatori, suradnici i cjeloživotni učenici.
Naša je odgovornost razvijati se izvan granica formalnog obrazovanja i aktivno graditi mostove između znanosti, tehnologije i zdravstva, poručuju organizatori. AI ReMedy nije samo simpozij. AI ReMedy predstavlja novu generaciju liječnika koji žele više – više znanja, više suradnje, više odgovornosti za smjer u kojem ide medicina.