Tehnologija u operacijskoj dvorani: Zahvaljujući mješovitoj stvarnosti 15 kirurga surađivalo na 13 operacija diljem svijeta

Uz 24-satni prijenos operacija, događaj je upotpunjen s 25 snimljenih panel-rasprava fokusiranih na doprinos tehnologije kirurškoj praksi i budućnosti medicine.

Martina Čizmić | 10.02.2021. / 14:47 komentari
Slika nije dostupna (Foto: Zimo)

Tijekom 24 sata čak je15 kirurga iz 13 zemalja izvelo 13 ortopedskih operacija pomoću primjene tehnologije mješovite stvarnosti i to koristeći Microsoft HoloLens 2 i Dynamics 365 Remote Assist, a vodio ih je profesor Thomas Grégory, koji je prvu takvu operaciju izveo još 2017. godine, iz bolnice Avicenne (AP-HP) u Francuskoj. 

tri vijesti o kojima se priča Vojnik cilja sačmaricom, ilustracija Najjednostavnije rješenje Ovo oružje je najbolja obrana za ukrajinske vojnike protiv nezaustavljivih ruskih dronova Međunarodna svemirska postaja, ISS Predznak većih problema? Što se to događa sa Međunarodnom svemirskom postajom? Iz NASA-e o svemu šute Pogled na pametni sat, ilustracija Wear OS Na pametne satove dolazi značajka koja bi vam mogla spasiti život

Profesor Grégory i njegov tim vodili su svih 13 operacija koje su primijenile tehnologiju mješovite stvarnosti iz bolnice Avicenne (AP-HP). Odatle je operacija „obišla“ niz zemalja, uključujući Francusku, Indiju, Ujedinjene Arapske Emirate, Južnoafričku Republiku, Ukrajinu, Njemačku, Belgiju, Maroko, Brazil, Boliviju, Meksiko, SAD i Veliku Britaniju.

Opremljeni HoloLensom 2 i Dynamics 365 Remote Assistom, kirurzi su mogli vizualizirati i upravljati operacijom putem holograma, podijeliti svoj pogled na operaciju u stvarnom vremenu, koristeći stručnost udaljenih kolega kada je riječ o različitim kliničkim slučajevima, obučavati svoje kolege na daljinu, obogaćujući njihove kirurške prakse.

HoloLens je bežični, holografski pametan uređaj s mješovitom stvarnošću, koji se povezuje s aplikacijama i rješenjima da bi poboljšao ili omogućio suradnju, inovacije i produktivnost. U usporedbi s prethodnim dizajnom, HoloLens 2 je lakši, ugodniji za nošenje i imerzivniji za kirurga. Tehnologija praćenja ruku i očiju otkriva gdje je kirurg usmjerio pogled, omogućavajući mu da radi s većom preciznošću.

Međunarodna komponenta događaja omogućila je zdravstvenim djelatnicima iz različitih zemalja i kultura da podijele raznolikost i bogatstvo svojih praksi.

U nekim zemljama u kojima je razina stručnosti viša, kirurzi imaju bolje rezultate u nekim specifičnim kliničkim slučajevima. Ovo iskustvo omogućilo nam je da učimo od drugih na novi način i poboljšamo svoje kirurške vještine, istaknuo je dr. Ashish Babhulkar (Predstojnik odjela za ozljede ramena i sportske ozljede, bolnica Deenanath Mangeshkar, Pune, Indija)

HoloLens će promijeniti način na koji operiramo. Počet ćemo ga koristiti za obuku naših budućih kirurga i za pružanje pomoći na daljinu. To je sasvim novi svijet za zdravstvenu industriju, dodao je dr. Rashed Alshaeel (Direktor ortopedije i traume, VPS Burjeel Medical City, Ujedinjeni Arapski Emirati).

Mješovita stvarnost mijenja naše kirurške prakse. HoloLens 2 djeluje kao asistent i omogućuje nam da koristimo tehnologiju da standardiziramo operacije i učinimo ih sigurnijima, istaknuo je profesor Thomas Gregory (Kirurg ramena, lakta, zapešća i šake, bolnica Avicenne AP-HP, Francuska).

Uz 24-satni prijenos operacija, događaj je upotpunjen s 25 snimljenih panel rasprava fokusiranih na doprinos tehnologije kirurškoj praksi i budućnosti medicine.

Više od 60 međunarodnih zdravstvenih profesionalaca raspravljalo je o prednostima mješovite stvarnosti, umjetne inteligencije i, općenito, tehnoloških inovacija za zdravstvo. Okrugli stolovi su ujedno bili prilika da se naglasi važnost razvoja e-zdravstva i predstavi budućnost obuke i učenja na području zdravstva.

Sveučilišna bolnica Avicenne AP-HP i LaMSN pri Sveučilištu Sorbonne Paris Nord posvećeni su medicinskoj inovaciji

LaMSN pri Sveučilištu Sorbonne Paris Nord, sa svojom interdisciplinarnom vizijom, predana je inovacijama i razvoju umjetne inteligencije te alata za učenje i prakticiranje kirurgije, koji se temelje na mješovitoj stvarnosti. U njoj se nalazi kirurški centar umjetne inteligencije Moveo koji vodi profesor Thomas Gregory. Između ostalog, Moveo obrađuje velike količine kirurških podataka prikupljenih iz HoloLensa. Ti podaci „hrane“ algoritme umjetne inteligencije i kirurzima pružaju preporuke u stvarnom vremenu, poboljšavajući njihove postupke.

Vezane vijesti

Još vijesti