Američki tehnološki div Advanced Micro Devices (AMD) objavio je u utorak da će ključne procesorske čipove uskoro proizvoditi u novom proizvodnom pogonu tajvanskog podizvođača TSMC‑a u Arizoni, vraćajući time proizvodnju nakon više od 15 godina na američko tlo.
tri vijesti o kojima se priča


AMD je izradio plan još prije početka drugog mandata američkog predsjednika Donalda Trumpa, ali novi poticaj bili su signali Bijele kuće da želi vratiti proizvodnju u SAD, uz najavu mogućih carina na uvoz.
Kongres je već 2022. godine usvojio Zakon o čipovima i znanosti koji predviđa 52,7 milijardi dolara subvencija za istraživanja i domaću proizvodnju čipova i 75 milijardi dolara povoljnih državnih zajmova.
Podružnica tajvanskog proizvođača čipova TSMC-a dobila je subvenciju od 6,6 milijardi dolara za proizvodnju sofisticiranih poluvodiča u Arizoni, te pet milijardi dolara povoljnih državnih zajmova.
Kabinet predsjednika Trumpa objavio je pak u ponedjeljak da će pojačati istragu o uvozu poluvodiča kako bi utvrdio ugrožava li nacionalnu sigurnost.
AMD je osnovan 1969. u Kaliforniji i u početnoj je fazi uglavnom proizvodio memorijske čipove i druge računalne dijelove, i to u pogonu u Teksasu, ali i u Maleziji i na Filipinima.
Od 2009. američki div bavi se samo projektiranjem čipova koje za njih proizvode podizvođači, uključujući i TSMC, i to u pogonima na matičnom Tajvanu. Dio te proizvodnje trebao bi se sada preseliti u novi pogon u SAD-u.
Želimo iznimno otporan opskrbni lanac pa će Tajvan i dalje biti njegov jako važan dio, ali važan će ubuduće biti i SAD gdje proširujemo poslovanje, uključujući suradnju s TSMC‑om i drugim ključnim partnerima u opskrbnom lancu, rekla je izvršna direktorica AMD-a Lisa Su.
U novoj TSMC‑ovoj tvornici u Arizoni proizvodit će se i čipovi za Apple i Nvidiju.
AMD je pak, po riječima izvršne direktorice, dovršio u međuvremenu pripajanje tehnološke kompanije ZT Systems, vodećeg dobavljača servera za umjetnu inteligenciju u SAD-u, proširivši tako prisutnost na američkom tržištu.
Imamo puno partnera u proizvodnji, pa očekujemo da ćemo „pronaći (i) strateškog partnera i za proizvodnu kompaniju ZT, rekla je Su u razgovoru s novinarima u Taipeiju, ne ulazeći u detalje.
Proizvodnja u SAD‑u svakako je za AMD kao američku kompaniju „ključan prioritet”, dodala je.