Umjetna inteligencija mogla bi nam pomoći da stvaramo još bolje fotografije

DeepLens autonomno generira vlastiti dizjan za složeni optičiki sustav, a konačni je rezultat optimalna izvedba koja odgovara na sve postavljene zahtjeve.

Martina Čizmić | 21.08.2024. / 09:59

Leća kamere, ilustracija (Foto: Getty Images)

 Umjetna inteligencija do sad se pokazala kao vrijedan alat u pronalasku novih spojeva, molekula, poveznica, ali i novih potencijalnih dizajna različitih predmeta i komponenti.

Istraživači Sveučilišta za znanost i tehnologiju kralja Abdullaha (KAUST) iskoristili su snagu umjetne inteligencije kako bi mukotrpan proces dizajniranja optičkih leća za kamere i fotoaparate učinili puno jednostavnijim.

Žena njuši oguljenu mandarinu Mogu li računala prepoznati miris kave ili bolesti? Ova tvrtka radi upravo na tome

Sustav je nazvan DeepLens i zapravo se radi o automatizaciji samog procesa dizajna, čime bi se smanjilo potrebno vrijeme i troškovi razvoja, a istovremeno poboljšala kvaliteta same slike nastala pomoću novodizajniranih leća. Studija u kojoj su detaljno objasnili svoj sustav i metodu objavljena je u časopisu Nature

DeepLens koristi tehniku poznatu kao "učenje nastavnog plana i programa", koji pažljivo razmatra ključne parametre slikovnog sustava (razlučivost, otvor blende, širina vidnog polja), kako bi postigao optimalan dizajn leće.

U prijevodu, ono što je zapravo složeni zadatak dizajniranja sofisticiranog sustava leća koji odgovara različitim zahtjevima za rezolucijm, veličinom otvora blende i rasponom, umjetna inteligencija zapravo rastavlja na manje, jednostavnije zadatke.

Transparent protiv umjetne inteligencije Vatrom protiv vatre: Umjetnici koriste umjetnu inteligenciju kako bi se zaštitili od - umjetne inteligencije

Tako DeepLens autonomno generira vlastiti dizjan za složeni optičiki sustav, a konačni je rezultat optimalna izvedba koja odgovara na sve postavljene zahtjeve.

Istraživači koji su razvili ovu metodu ističu kako je njena učikonvitost već dokazana u stvaranju klasičnih optičkih dizajna i računalnih leća proširene dubine polja. Što se tiče dizajniranja novih leća za, primjerice, kamere pametnih telefona, njihova bi metoda mogla mjesece mukotrpnog ljudskog rada pretvoriti u tek nekoliko tjedana ili dana.

Britanska tvrtka Materials Nexus proizvela radikalan magnet uz pomoć umjetne inteligencije Umjetna inteligencija u samo tri mjeseca dizajnirala dosad neviđen magnet, koji bi iz temelja mogao promijeniti industriju

Iako je trenutno DeepLens metoda ograničena na lomne elemente leće, istraživački tim već aktivno radi na proširenju pristupa hibridnim optičkim sustavima koji kombiniraju lomne leće s lomnom optikom i metalnim lećama.

Još brže do najnovijih tech inovacija. Preuzmi DNEVNIK.hr aplikaciju

Vezane vijesti

Još vijesti