Velika znanstvena studija ukazuje da nešto toliko svakodnevno poput svjetla tijekom noći može predstavljati značajan čimbenik rizika za srčane bolesti. Nalazi sugeriraju da smanjenje izloženosti svjetlu tijekom spavanja može biti jednostavna i učinkovita preventivna mjera.
tri vijesti o kojima se priča


Međunarodni tim znanstvenika analizirao je podatke iz medicinske baze podataka UK Biobank o 88.905 odraslih koji su nosili senzore na zapešću sedam dana, prateći razinu izloženosti svjetlu. Njihovo zdravstveno stanje vezano uz srce potom se pratilo 9,5 godina.
Svjetlo noću uzrokuje cirkadijalni poremećaj, što je poznat čimbenik rizika za štetne kardiovaskularne ishode, pišu znanstvenici u studiji, trenutačno dostupnoj na platformi MedRxiv, gdje čeka recenzije i objavu u nekom od znanstvenih časopisa.
Cilj je bio utvrditi može li osobni obrazac izloženosti svjetlu noću predvidjeti razvoj bolesti srca. U usporedbi s ostalima, 10% sudionika najviše izloženih svjetlu noću, imali su znatno veći rizik od koronarne bolesti, zatajenja srca, srčanog udara, moždanog udara i fibrilacije atrija, otkrilo je navedeno istraživanje.
Izraženiji učinci kod žena i mlađih osoba
Odnosi noćnog svjetla s rizikom od zatajenja srca i koronarne bolesti bili su jači kod žena, a odnosi noćnog svjetla s rizikom od zatajenja srca i fibrilacije atrija bili su jači kod mlađih osoba u ovoj kohorti, ističu autori studije.
Studija je uzela u obzir brojne čimbenike poput pušenja, alkohola, fizičke aktivnosti, prehrane, duljine sna, genetskog rizika i socioekonomskog statusa. Ipak, njezini autori naglašavaju da rezultati ukazuju na povezanost, a ne uzročnost.
Znanstvenici kao moguće mehanizme navode poremećaj cirkadijalnog ritma, s posljedičnim utjecajem na krvni tlak, metabolizam glukoze i potencijalno veću sklonost zgrušavanju krvi. Preporučuju da buduće studije uključuju dulje praćenje i informacije o izvorima svjetla.
Izbjegavanje svjetla noću može biti korisna strategija za smanjenje rizika od kardiovaskularnih bolesti, zaključuju autori studije.
Izvor: Science Alert