Novo istraživanje sugerira da se snaga tjelesne aktivnosti u borbi protiv raka možda ne krije u mišićima—već u mikroorganizmima. Tim američkih znanstvenika pod vodstvom Marlies Meisel sa Sveučilišta u Pittsburghu to je pokazao tako što je dvije skupine miševa izložio agresivnom obliku melanoma.
tri vijesti o kojima se priča


Samo su miševi koji su prošli četverotjedni režim vježbanja imali manje tumore i višu stopu preživljavanja. Međutim, kod miševa liječenih antibioticima ili uzgajanih u sterilnim uvjetima, učinak vježbanja je nestao. To jasno upućuje na ključnu ulogu crijevnih mikroba i metabolita koje oni proizvode.
Ključ je u formijatu
Kako bi identificirali ključne spojeve, Meiselin tim koristio je strojno učenje za analizu mikrobioloških metabolita. Tako su izdvojili formijat ((sol ili ester mravlje kiseline, HCO2), odnosno molekulu koja se povećava tijekom tjelesne aktivnosti i pojačava učinkovitost CD8 T-stanica imunološkog sustava u borbi protiv raka.
U nastavku istraživanja, koje je objavljeno u časopisu Cell, s 19 osoba koje boluju od uznapredovalog melanoma, oni s višim razinama formijata imali su dulje razdoblje bez napredovanja bolesti.
Stručnjaci upućuju na neodgovorena pitanja
Ovo istraživanje naglašava važnost procjene metabolita koje bakterije proizvode, a ne samo koje su bakterije prisutne, rekla je Meisel za New Scientist.
Ken Lau s američkog Sveučilišta Vanderbilt, koji nije sudjelovao u istraživanju, pohvalio je rezultate, ali je upozorio na neodgovorena pitanja. Što se događa ako pacijent prestane vježbati? Nestaje li učinak ili nekako ostaje?, poručio je.
Daljnja istraživanja su u tijeku kako bi se istražila povezanost navedenog otkrića i s drugim bolestima.