Više od stoljeća nakon što su liječnici prvi put primijetili da virusne infekcije ponekad mogu zaustaviti rast raka, znanost bi napokon mogla pretvoriti to otkriće u pouzdano oružje. Drugi virus osmišljen za ubijanje stanica raka, RP1, uskoro bi mogao biti odobren za uporabu u SAD-u, što bi pružilo novu nadu pacijentima s uznapredovalim melanomom.
tri vijesti o kojima se priča


U kliničkom ispitivanju koje je vodio Gino Kim In sa Sveučilišta Južne Kalifornije 140 pacijenata s uznapredovalim melanomom primilo je injekcije RP1, genetski izmijenjenog virusa Herpes simplex, izravno u tumore. Ti pacijenti prethodno nisu reagirali na standardne terapije. Uz RP1 primali su i nivolumab, odnosno inhibitor imunoloških kontrolnih točaka.
Prema rezultatima, kod 30 % pacijenata došlo je do smanjenja tumora, uključujući i na mjestima u koja nije bio izravno ubrizgan.
Polovica onih koji su odgovorili na terapiju imala je potpuni odgovor, što znači potpuno nestajanje svih tumora, rekao je In za New Scientist.
Uskoro odluka američkog FDA-a
Veće kliničko ispitivanje s 400 sudionika već je u tijeku. No, In je rekao da bi Američka agencija za hranu i lijekove (FDA) mogla odobriti RP1 u kombinaciji s nivolumabom i prije završetka te kasnije faze kliničkog ispitivanja.
FDA nam treba dati odluku krajem ovog mjeseca, napomenuo je.
Jedini prethodno odobreni virus koji ubija rak je T-VEC, također izveden iz Herpes simplexa. Odobren je 2015. godine i modificiran je da proizvodi GM-CSF, spoj koji potiče imunološki odgovor. Međutim, T-VEC se rijetko koristi jer je testiran isključivo na površinskim tumorima kože.
Nasuprot tome, RP1 je ubrizgavan i u dublje tumore te pokazuje sustavne učinke. Potaknut će spajanje stanica tumora, što omogućuje širenje virusa i pojačava imunološku aktivaciju.
To ukazuje na snažniji sustavni učinak, rekao je In.
Ako bude odobren, RP1 bi mogao predstavljati prekretnicu u terapijama koje koriste viruse za borbu protiv raka.
Očekujem da će postojati puno veći interes, zaključio je na kraju In.