Rijetko viđen predator iz antarktičkih dubina napokon je snimljen živ u svom prirodnom staništu. Kolosalna lignja, vrsta koja je masivnija od puno poznatije divovske lignje, snimljena je 9. ožujka na dubini od 600 metara kamerom daljinski upravljane podmornice SuBastian, tijekom 35-dnevne ekspedicije Ocean Census blizu otočja South Sandwich.
Snimku su provjerili stručnjaci za lignje, Kat Bolstad s novozelandskog Tehnološkog sveučilišta u Aucklandu i Aaron Evans, koji se specijalizirao za obitelj staklenih lignji kojoj pripadaju kolosalne lignje. Video, objavljen na brifingu za novinare u utorak, označava prvo potvrđeno viđenje žive kolosalne lignje dosad.
Ovo je iskreno jedno od najuzbudljivijih zapažanja koje smo imali tijekom vremena dok sam radila na dubokomorskim glavonošcima. Ovo je izvrstan primjer ljepote mnogih dubokomorskih životinja, rekla je Bolstad.
Evans se prisjetio uzbuđenja oko identificiranja ključnog anatomskog detalja te lignje: kuka na sredini njezinih osam krakova.
Počeo sam hiperventilirati, rekao je.
Kolosalna lignja (Mesonychoteuthis hamiltoni), koja je prvi put identificirana prije otprilike 100 godina, i dalje je uglavnom tajanstvena morska vrsta. Dok su ribari povremeno snimali umiruće primjerke ili izvlačili fragmente iz želuca predatora, do sada nije postojala nikakva snimka zdrave, žive lignje u njenom antarktičkom okruženju.
Promatrana lignja je mlada, veličine tek ispod 30 centimetara. Odrasle jedinke mogu doseći 7 metara i 500 kilograma, s rotirajućim kukama ticala i najvećim očima od svih poznatih vrsta.
Izvor: Science Alert