Dok vani prži i temperature se penju do rekordnih visina, svi smo skloni žaliti se na vrućinu. No, možda ćete razmisliti o žalopojkama kad vam kažemo da je temperatura na Zemlji, i u najekstremnijim uvjetima, veoma niska u odnosu na onu koja vlada na planetu Kelt-9b.
Ovaj planet, koji su istraživači NASA-e otkrili prošle godine, gotovo je tri puta veći od Jupitera, ali se temperature na njegovoj površini penju do nezamislivih 4000 Celzijevih stupnjeva. Nalazi se izvan Sunčevog sustava, u zviježđu Labuda oko 650 svjetlosnih godina od Zemlje, a znanstvenici su ga otkrili kad su teleskopom KELT promatrali nebo i primjetili da sjaj jedne zvijezde blago blijedi svakih 36 sati.
Paklenu temperaturu Kelt-9b može zahvaliti blizini zvijezde KELT koju stalno prati, a na kojoj se temperature penju do čak 10 tisuća Celzijevih stupnjeva. Za usporedbu, najtopliji planet u našem sustavu, Venera ima temperaturu od "samo" 462 Celzijeva stupnja.
Površina egzoplaneta Kelt-9b dvostruko je rjeđa od Jupiterove što utječe na stvaranje željeznih i titanijevih para u atmosferi - pojave koja se obično viđa kod zvijezda, ne i planeta. Upravo zbog ekstremne temperature, na ovom planetu nikad se neće stvoriti molekule vode, ugljičnog dioksida ili metana odnosno gotovo da i nema šanse da na tako vrućem planetu postoji život.
Znanstvenici su oduševljeni otkrićem tako vrućeg planeta, no i dalje ne znaju kako je atmosfera postala tako užarena. Nadaju se da će daljnja istraživanja, pokazati koliko dugo Kelt-9b može preživjeti ove paklene uvjete prije no što se pretvori u "crvenog patuljka" i nestane.
Izvor: NASA