Zašto umjetna inteligencija nikada ne bi trebala zaživjeti

Ekipa iz Microsofta prethodnih je mjeseci radila na izradi chatbot robota Tay iza kojeg stoji umjetna inteligencija, no cijeli je projekt u manje od 24 sata otišao u skroz drugom smjeru – onom rasističkom.

Viktor Gabaj
Viktor Gabaj
Viktor Gabaj | 28.03.2016. / 15:49 komentari
Slika nije dostupna (Foto: Zimo)

Kako nas uči kraljica internetskog znanja, Wikipedija, umjetna inteligencija je neživi sustav koji pokazuje sposobnost snalaženja u novim situacijama (eng. artificial intelligence, skraćeno AI), a UI kao pojam o kojem se proteklih godina puno pričalo po internetskim blogovima ovih je dana dobio i prvi javni oblik. Dok postoje oni koji podržavaju razvoj ovakve tehnologije u nadi da će ona unaprijediti stil života i dati odgovor na neka pitanja na čija ljudski um još nema odgovor, zapravo se veliki dio IT-ovaca, mahom znanstvenika koji godinama rade na razvoju ovakvih apstraktnih grana tehnologije, ali i običnih smrtnika koji duže vrijeme prate razvoj UI-ja, složio s tvrdnjom da je to zadiranje u pčelinjak.

tri vijesti o kojima se priča Vrijeme na Zemlji, ilustracija zemlja je poludjela Znanstvenici upozoravaju: Dolazi dan kakav čovječanstvo još nije doživjelo Protuzračni sustav Raven 70 posto učinkovitosti VIDEO Pogledajte protuzračni sustav koji su Britanci u 3 mjeseca sklepali za Ukrajinu i koji skida ruske dronove kao muhe s neba Kineski hipersonični projektili "Kill web" Amerikanci paničare jer Kina ima sustav za ciljanje zbog kojeg američke snage nisu sigurne ni na "sigurnoj" udaljenosti

Najbolji primjer tome je Microsoftov projekt Tay – pokušaj stvaranja neživog sustava umjetne inteligencije koji je u manje od 24 sata pokupio najučestalije ispade na društvenim mrežama, točnije Twitteru, pa je tako Microsoftov robot Tay u tek nekoliko sati naučio da "Hitler nije učinio ništa loše", kao i da je "Bush odgovoran za napad 11. rujna". Projekt je osmišljen na način da sustav umjetne inteligencije sudjeluje u raspravi s korisnicima Twittera te tako na toj društvenoj mreži pohvata najbitnije pojmove iz svijeta oko sebe i počne komunicirati jezikom tipične tinejdžerke. No, nije trebalo dugo čekati da sve krene u krivom smjeru.

Inače, ovo nije prvi pokušaj američkog giganta u razvoju sličnog sustava. Microsoft je sredinom prošle godine lansirao i Xiaoice, virtualnu asistenticu koju već koristi 20 milijuna ljudi, i to korisnici kineskih društvenih mreža poput WeChat i Weibo. Budući da je njezin posao davanje savjeta u vezama usamljenih duša, za vjerovati je kako je njezin kadar razmišljanja ograničen samo na ljubavnu tematiku pa, srećom, ne uči na primjerima s društvenih mreža.

Kako god, treba shvatiti kako UI kao tehnologija može ići u skroz krivom smjeru, a izvor iz kojeg će taj neživ sustav učiti imati velik utjecaj u određivanju njegovog pogleda na svijet te na kraju konca razvoj njegovog/njezinog karaktera. Jedno je sigurno – korištenje društvenih mreža kao okoline za razvoj umjetne inteligencije daleko je od idealnog i ruši projekt u samom početku.

Vezane vijesti