Mnogi najveći zagađivači nisu uspjeli unutar roka Ujedinjenih naroda u ponedjeljak predstaviti svoje klimatske ciljeve dok su napori za suzbijanje globalnog zagrijavanja ugroženi izborom američkog predsjednika Donalda Trumpa.
Gotovo 200 zemalja koje su potpisale Pariški sporazum o klimatskim promjenama u ponedjeljak se suočilo s rokom za predaju svojih novih klimatskih planova UN-u, u kojima su trebale predstaviti kako namjeravaju smanjiti emisije do 2035.
Mnogi najveći zagađivači svijeta, uključujući Kinu, Indiju i Europsku uniju, nisu to učinili do ponedjeljka ujutro.
Javnost ima pravo očekivati snažnu reakciju svojih vlada na činjenicu da je globalno zagrijavanje sada doseglo 1,5 Celzijevih stupnjeva za cijelu godinu, no zapravo nismo vidjeli nikakvo stvarno (djelovanje), kazao je Bill Hare, čelnik instituta za javne politike Climate Analytics.
Pariški sporazum o klimatskim promjenama iz 2015. od zemalja traži da pokušaju izbjeći da globalno zagrijavanje prijeđe 1,5 Celzijevih stupnjeva iznad prosjeka u predindustrijsko doba.
Dosadašnje djelovanje nije uspjelo dovoljno smanjiti emisije kako bi se to postiglo.
Prošle godine su prosječne globalne temperature po prvi put iznosile više od 1,5 stupnjeva Celzija u odnosu na razdoblje 1850.-1900.
Velika gospodarstva koja su najavila nove klimatske planove uključuju Sjedinjene Američke Države, Veliku Britaniju, Brazil, Japan i Kanadu, no očekuje se da će Trump poništiti doprinose iz razdoblja administracije prethodnog predsjednika Joe Bidena.
Trump je prošlog mjeseca naredio američko povlačenje iz Pariškog sporazuma, a zamrznuo je i dio saveznih sredstava za čistu energiju.
Čelnik UN-a za klimu Simon Stiell je prošlog tjedna rekao da je većina zemalja naznačila da će svejedno izraditi svoje planove ove godine.
Države ovo shvaćaju krajnje ozbiljno, što ne iznenađuje s obzirom na to da će ti planovi biti ključ za količinu (sredstava) koje vlade mogu osigurati od (gospodarskog) booma u vrijednosti od dva bilijuna (dolara), kazao je Stiell, što se odnosilo na dva bilijuna dolara globalnih ulaganja u čistu energiju i infrastrukturu prošle godine.
Stoga ima smisla uzeti malo više vremena kako bi se osiguralo da ti planovi budu prvorazredni, dodao je.
No, prekoračenje roka povećava zabrinutost da je klimatsko djelovanje palo na ljestvici prioriteta vlada, pri čemu neki dužnosnici naznačuju da američka promjena klimatske politike remeti napore drugih zemalja.
Povjerenik Europske komisije za klimu Wopke Hoekstra je za Reuters prošlog mjeseca rekao da se ciklus kreiranja politika u Uniji nije poklopio s rokom UN-a, no da će Bruxelles pripremiti svoj plan za klimatski samit UN-a COP30 u studenom.
Indija još nije dovršila studije potrebne za izradu svog klimatskog plana, kazao je vladin dužnosnik za Reuters.
Kina će svoj klimatski plan objaviti "pravovremeno", rekao je glasnogovornik ministarstva vanjskih poslova u ponedjeljak.
Glasnogovornik indonezijskog ministarstva okoliša je poručio da ministarstvo čeka upute ureda predsjednika o predaji svojih klimatskih ciljeva.
Vlade Irana, Rusije i Južnoafričke Republike nisu odgovorile na zahtjev za komentarom.