Obljetnice CERN-a: Hrvatska treba postati punopravni član najvećeg laboratorija na svijetu

Povrh obrazovanja studenata i nastavnika, timovi s PMF-a sudjeluju u velikim međunarodnim projektima CERN-a, istražujući kompleksne fenomene poput kvarkovsko-gluonske plazme.

Hina | 05.12.2024. / 09:20

LHC u CERN-u (Foto: CERN)

 

Na Institutu Ruđer Bošković obilježena je 70. obljetnica Europskog laboratorija za fiziku čestica (CERN) i pet godina pridruženog članstva Hrvatske, te istaknuto da je RH odlično iskoristila taj status u najvećem istraživačkom laboratoriju na svijetu, a sada je vrijeme da postane punopravni član.

 Nacionalni koordinator za aktivnosti CERN-a Vuko Brigljević izrazio je zadovoljstvo suradnjom, kazavši da je Hrvatska u proteklih pet godina u potpunosti i iskoristila mogućnost koju joj nude status pridruženog člana CERN-a.

Hrvatska je značajno proširila suradnju u područjima kao što su elektrotehnika, računarstvo i strojarstvo, a od 2022. godine svake godine vrijednost dobivenih radnih ugovora i ugovora s tvrtkama premašuje iznos hrvatske članarine od jednog milijuna švicarskih franaka.

Vrijeme je da za sljedeći korak, a to je punopravno članstvo u CERN-u, kazao je Brigljević. Godišnja članarina stoji oko tri i pol milijuna švicarskih franaka.

Viši savjetnik za odnose CERN-a s pridruženim članicama Christoph Schaefer rekao je kako je za zemlju poput Hrvatske to velika prilika, jer CERN pruža ogromnu infrastrukturu koju si niti jedna zemlja ne može priuštiti.

Imamo najveći akcelerator na ovom planetu, 27 km opsega. Imamo planove za još jedan. Dakle, pridruživanje Hrvatske ovoj avanturi u fizici čestica, mislim da je jedinstvena prilika koju ne možete učiniti sami, naglasio je.

Schaefer je podsjetio da je jedan od razloga osnivanja CERN-a bio 'odljev mozgova' nakon Drugog svjetskog rata, a ta je ideja ne samo zaustaviti mozak nego stvoriti mozak, što je veliki dobitak.

Na Hrvatskoj da se odluči, rekao je.

Studenti PMF-a sudjeluju u projektima vezanim za CERN

Naši studenti već tijekom studija sudjeluju u projektima vezanim za CERN, što im omogućuje rad na najmodernijoj opremi, poput akceleratora i detektora, koji pomiču granice znanosti i tehnologije. Dodatno tako stječu znanja i iskustava koja ih pripremaju za globalno tržište rada, istaknuo je dekan Prirodoslovno-matematičkog fakulteta (PMF) Sveučilišta u Zagrebu Mirko Planinić.

Povrh obrazovanja studenata i nastavnika, timovi s PMF-a sudjeluju u velikim međunarodnim projektima CERN-a, istražujući kompleksne fenomene poput kvarkovsko-gluonske plazme.

Iz ove suradnje proizašla je i jedna spin-off tvrtka za proizvodnju uređaja za mjerenje malih struja pri visokom naponu, rekao je dekan Planinić.

Toni Šćulac s Odjela za fiziku, Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Splitu kazao je da je rad u CERN-u oblikovao njegov profesionalni put na način koji, kako kaže, nije mogao zamisliti.

Okruženje u kojem stručnjaci iz cijelog svijeta rade na otkrivanju tajni svemira inspirira vas da stalno učite i razvijate se. Ovo ljeto sam četiri mjeseca sudjelovao u razvoju novih čipova za buduće detektore čestica, što je iskustvo koje se ne može usporediti s radom bilo gdje drugdje. U tom kratkom periodu naučio sam više nego što bih mogao u nekoliko godina, zahvaljujući vrhunskim resursima i suradnji s kolegama iz cijelog svijeta, kazao je Šćulac.

Stečeno znanje, dodao je, prenosi u istraživanjima na PMF-u u Splitu.

CERN nudi mladima pristup čudima tehnologije – akceleratorima, detektorima i računalima vrijednima nekoliko milijardi eura, koji omogućuju rad na projektima koji pomiču granice znanosti i donose društvenu korist. Nastavak ulaganja u naše članstvo u CERN-u ključan je za pružanje još većih prilika mladim hrvatskim talentima, zaključio Šćulac. 

Još brže do najnovijih tech inovacija. Preuzmi DNEVNIK.hr aplikaciju

Vezane vijesti

Još vijesti