Više od polovice vrsta raža i morskih pasa je ugroženo, a populacije nekih poput mlata i modrulja smanjene su i do 99 posto, upozorili su u ponedjeljak iz WWF na Dan podizanja svijesti o morskim psima te ocijenili da je Sredozemno more jedno od najopasnijih za populaciju.
tri vijesti o kojima se priča


Voditelj morskog programa WWF Adrije Patrik Krstinić kaže da morski psi nisu samo predatori nego da su iznimno važni za održavanje zdravlja i bioraznolikosti mora.
Oni su ključna karika u prehrambenom lancu Jadranskog mora - održavaju ravnotežu u morskom ekosustavu i reguliraju populacije drugih organizama. Njihova prisutnost pridonosi zdravlju mora jer uklanjaju bolesne i slabe jedinke, čime sprječavaju širenje bolesti i pomažu očuvanju bioraznolikosti, rekao je.
Očuvanje ovih vrsta, naglasio je, važno je za prirodnu ravnotežu, ali i za buduće generacije koje ovise o zdravom i bogatom moru.
Morski psi suočavaju se s velikim prijetnjama: prelovom (uključujući slučajni ulov), gubitkom staništa, zagađenjem, klimatskim promjenama i slabom provedbom propisa koji ih štite, upozorili su iz WWF-a. Osim toga, temperature Sredozemnog mora rastu 20 posto brže od svjetskog prosjeka, što pogoduje invazivnim vrstama poput rive lav i plavih rakova koji istiskuju autohtonu faunu, a upravo morski psi i raže, kao vršni predatori, igraju ključnu ulogu u kontroli tih invazivnih vrsta.
Novo otkriveno stanište sklata u Jadranu, vrste morskog psa za kojeg se smatralo da je lokalno izumrla, daje nadu kako naši napori nisu uzaludni, poručuju iz WWF-a koji rade na zaustavljanju izumiranja morskih pasa surađujući pritom s lokalnim zajednicama, ribarima i institucijama diljem cijelog Sredozemnog mora.
Još jedna od inicijativa koju provode je i uspostava tShark platforme koja omogućuje znanstvenicima i ribarima da zajedno prate kretanje i navike morskih pasa i raža u Jadranskom i Sredozemnom moru, što je ključno za njihovu zaštitu.