Europska komisija potpisala Okvirnu konvenciju Vijeća Europe o umjetnoj inteligenciji

U Konvenciji se predviđa zajednički pristup kako bi sustavi umjetne inteligencije bili kompatibilni s ljudskim pravima, demokracijom i vladavinom prava.

Hrvoje Jurman
Hrvoje Jurman | 05.09.2024. / 14:45 komentari
Umjetna inteligencija u EU, ilustracija (Foto: Getty Images)

Tijekom današnje neformalne konferencije ministara pravosuđa država članica Vijeća Europe u Vilniusu u Litvi, Europska komisija u ime Europske unije potpisala je Okvirnu konvenciju Vijeća Europe o umjetnoj inteligenciji i ljudskim pravima, demokraciji i vladavini prava. Ovo je važan dokument jer je riječ o prvom sporazumu s pravnom težinom na globalnoj razini koji okuplja različit niz država, odnosno prvi pravno obvezujući međunarodni instrument o AI.

tri vijesti o kojima se priča Mreže optičkih kablova iznad šume u Ukrajini Jesu mreže, ali nisu paukovi VIDEO Pogledajte nestvaran prizor na krošnjama ogromne šume u Ukrajini Pametni telefon, ilustracija Mali, ali značajna promjena Stavljate telefon na stol s ekranom prema gore? Evo zašto biste trebali promijeniti tu naviku Uređaj koji izvlači pitku vodu iz zraka Nije znanstvena fantastika Stvorili pitku vodu iz "ničega": Ovaj genijalan izum mogao bi spasiti mnoge živote

Slika nije dostupna Znate li kako prepoznati slike koje je napravila umjetna inteligencija?

Europska unija, koju predstavlja komisija, uz potporu država članica aktivno je sudjelovala u pregovorima o Konvenciji vodeći računa ne samo da bude u skladu s Aktom EU-a o AI, već i drugim pravima Unije. Među inim, Konvencija uključuje niz ključnih koncepata Akta o umjetnoj inteligenciji - od usmjerenosti na antropocentričnu AI koja je u skladu s ljudskim pravima, demokracijom i vladavinom prava pa do pristupa koji se temelji na riziku, obvezom upravljanjima rizicima, ključnih načela za pouzdanu AI poput transparentnosti, sigurnosti, zaštiti podataka, transparentnosti oko sadržaja stvorenog putem ove tehnologije i slično.

Također, Konvencija obuhvaća i nadzorne mehanizme za nadzor aktivnosti povezanih s AI, a sve je to ključno kako bi se osigurao učinkovit okvir na međunarodnoj razini za uklanjanje rizika koje AI predstavlja ljudskim pravima, demokraciji i vladavini prava. Treba naglasiti kako su unutar ovog sporazuma uključena i određena izuzeća - za istraživanje i razvoj te za nacionalnu sigurnost.

Konvencija je otvorena za pristupanje članicama Vijeća Europe, EU-u i ostalim trećim zemljama diljem svijeta, a unutar EU-a provodit će se Aktom o umjetnoj inteligenciji, u kojem su utvrđena usklađena pravila za stavljanje na tržište, stavljanje u uporabu i korištenje sustava umjetne inteligencije, zajedno s drugim relevantnim zakonodavstvom EU-a prema potrebi.

Umjetna inteligencija na poslu, ilustracija Ovo su profesije koje trenutno najviše profitiraju korištenjem umjetne inteligencije

Nakon potpisivanja Komisija će pripremiti prijedlog odluke Vijeća o sklapanju Konvencije, a svoju suglasnost trebao bi dati i Europski parlament.


 

Vezane vijesti