Tijekom današnje neformalne konferencije ministara pravosuđa država članica Vijeća Europe u Vilniusu u Litvi, Europska komisija u ime Europske unije potpisala je Okvirnu konvenciju Vijeća Europe o umjetnoj inteligenciji i ljudskim pravima, demokraciji i vladavini prava. Ovo je važan dokument jer je riječ o prvom sporazumu s pravnom težinom na globalnoj razini koji okuplja različit niz država, odnosno prvi pravno obvezujući međunarodni instrument o AI.
Europska unija, koju predstavlja komisija, uz potporu država članica aktivno je sudjelovala u pregovorima o Konvenciji vodeći računa ne samo da bude u skladu s Aktom EU-a o AI, već i drugim pravima Unije. Među inim, Konvencija uključuje niz ključnih koncepata Akta o umjetnoj inteligenciji - od usmjerenosti na antropocentričnu AI koja je u skladu s ljudskim pravima, demokracijom i vladavinom prava pa do pristupa koji se temelji na riziku, obvezom upravljanjima rizicima, ključnih načela za pouzdanu AI poput transparentnosti, sigurnosti, zaštiti podataka, transparentnosti oko sadržaja stvorenog putem ove tehnologije i slično.
Također, Konvencija obuhvaća i nadzorne mehanizme za nadzor aktivnosti povezanih s AI, a sve je to ključno kako bi se osigurao učinkovit okvir na međunarodnoj razini za uklanjanje rizika koje AI predstavlja ljudskim pravima, demokraciji i vladavini prava. Treba naglasiti kako su unutar ovog sporazuma uključena i određena izuzeća - za istraživanje i razvoj te za nacionalnu sigurnost.
Konvencija je otvorena za pristupanje članicama Vijeća Europe, EU-u i ostalim trećim zemljama diljem svijeta, a unutar EU-a provodit će se Aktom o umjetnoj inteligenciji, u kojem su utvrđena usklađena pravila za stavljanje na tržište, stavljanje u uporabu i korištenje sustava umjetne inteligencije, zajedno s drugim relevantnim zakonodavstvom EU-a prema potrebi.
Nakon potpisivanja Komisija će pripremiti prijedlog odluke Vijeća o sklapanju Konvencije, a svoju suglasnost trebao bi dati i Europski parlament.