Globalne emisije ugljičnog dioksida ove godine rastu manje od 1 posto zbog obnovljivih izvora

Očekuje se da će globalne emisije ugljičnog dioksida od izgaranja fosilnih goriva ove godine porasti za nešto manje od 1 posto, s obzirom na to da je ekspanzija obnovljivih izvora energije i električnih vozila nadmašila potražnju za ugljenom, objavila je Međunarodna agencija za energiju (IEA).

Hina | 19.10.2022. / 14:55 komentari
Slika nije dostupna (Foto: Zimo)

Emisije CO2 ove će se godine povećati za gotovo 300 milijuna tona, na 33,8 milijarda tona, što je daleko manji porast u odnosu na skok od gotovo 2 milijarde tona u 2021., stoji u izvješću agencije.

tri vijesti o kojima se priča Hodanje (Foto: Thinkstock) Bitan je volumen, a ne intezitet Velika norveška studija potvrdila da je Hipokrat bio u pravu: "Ovo je najbolji lijek za čovjeka" Optički prijenos podataka, ilustracija Nevjerojatno! Japanci ruše rekorde: Napravili optički kabel kojim možete preuzeti cijelu arhivu interneta za manje od 4 minute Google Chrome U pitanju je vaša sigurnost Koristite Google Chrome? Odmah prestanite i napravite ovo!

Slika nije dostupna Copernicus za Europu predviđa topliju zimu od prosjeka, ali uz izgledan hladniji val

Na porast je ove godine utjecala proizvodnja električne energije, kao i sektor zrakoplovstva s obzirom na to da se zračni promet oporavlja nakon razdoblja pandemije.

Premda je povećanje moglo biti puno veće te iznositi i milijardu tona s obzirom na porast potražnje za ugljenom kao posljedice porasta cijene plina koja je skočila zbog rata u Ukrajini, to se nije dogodilo zbog razvoja sektora obnovljive energije i porasta broja električnih vozila.

Globalna energetska kriza izazvana ruskom invazijom na Ukrajinu potaknula je mnoge zemlje da se okrenu ostalim izvorima energije kojom su zamijenile isporuku prirodnog plina što ga je Rusija uskratila tržištu, rekao je izvršni direktor IEA Fatih Birol.

Slika nije dostupna Curenje metana iz uništenih plinovoda Sjeverni tok 1 i 2 bilo vidljivo i iz svemira

Ohrabrujuća je vijest da solarna energija i energija iz vjetra popunjavaju velik dio praznine, pri čemu se čini da je povećanje upotrebe ugljena relativno malo i privremeno, dodao je. 

Vezane vijesti