Hackathon ih je spojio, a ideja koja se rodila mogla bi promijeniti svijet

Troje naizgled nespojivih pojedinaca udružilo je snage i osmislilo pobjedničku ideju na Blue Hackathonu.

Martina Čizmić | 05.11.2023. / 08:32

Doris Dvornik, Krešimir Dželalija i Krešimir Ruić (Foto: Digitalna Dalmacija)

Prošlog vikenda na čak dvije lokacije istovremeno održavali su se hackathoni Innovate now Croatia, a tema je bila kako moderne tehnologije mogu riješiti svakodnevne probleme. 

I dok je u Zagrebu, na Green Hackathonu, pobijedio tim Delismart, koji je osmislio aplikaciju uz pomoć koje možemo smanjiti količinu hrane koju bacamo zbog isteka roka trajanja ili kvarljivosti proizvoda, a osim upozoravanja na istek roka trajanja, aplikacija uz pomoć strojnog učenja predlaže recepte za obroke za namirnice u našim hladnjacima, u Splitu je na Blue Hackathonu pobijedio tim TsunamiFlow, koji koristi strojno učenje za ranu detekciju i upozorenje na ekstremne razine mora, poput, primjerice, meteotsunamija koji nastaju zbog meteoroloških (ne)prilika.

Slika nije dostupna Cro Startup organizira zanimljivo povezivanje startup zajedince iz cijele Hrvatske

Doris Dvornik, sociologinja, i dva fizičara Krešimira, Krešimir Dželalija i Krešimir Ruić, činili su, naizgled, nespojiv tim. No upravo to što su imali potpuno različite pozadine pokazalo se kao presudna prednost. Različiti pogledi, različiti pristup, drukčije vještine - i rodila se odlična ideja koja im je donijela pobjedu.

Iako su se na Innovate Now Croatia prijavili kao pojedinci, na hackathonu su im predložili da sudjeluju kao jedan tim. Njima je to zvučalo dovoljno zanimljivo i pristali su. Iako se od ranije poznaju, nikada nisu radili zajedno.

U svemu treba malo sreće, naša je možda u tome što se svi poznajemo od ranije pa je to stvorilo jedno prijateljsko ozračje, što je pogodno tlo za dobru suradnju, objasnila je Doris, koja je nadodala kako je ovaj hackaton gledala kao priliku gdje će vidjeti kako drugi ljudi rade, a nije se nadala da će aktivno sudjelovati.

Malo više o samoj ideji otkrio je Krešimir Ruić, kojeg su kolege prozvale i mozgom operacije.

Generalna je ideja da napravimo sustav upozoravanja, koji koristi strojno učenje, tako da se predviđaju određene visoke razine mora koje se događaju uslijed nekih pojava u moru, kao što je npr. meteotsunami. Neke od klasičnih metoda predviđanja nemaju to ugrađeno u sebi jer je to proces koji je teško predvidljiv i događa se u posebnim uvjetima. Mi bismo tako sustav upozoravanja koji smo ovdje osmislili ugradili u neke već postojeće sustave upozoravanja ili bismo stvorili ovdje za našu obalu poseban, naš sustav, objasnio je.

Ime tima inspirirano je imenom jednog benda, copyright problema, zasad, nemamo, dodaje.

Zagrebački tim Delismart Ove dvije ideje pobijedile su na hackathonima u Zagrebu i Splitu

Oba Krešimira su već jednom sudjelovali na ovakvom tipu natjecanja, dok je za Doris ovo nešto sasvim novo.

Krešimir Dželalija ima svoj startup, koji je baš nedavno predstavio na Startup Europe Regatti u Splitu, pa je zato i aktivno uključen u zajednicu, prati sva zbivanja i novosti i tako je i saznao za hackathon uopće. Drugi kolega Krešimir radi na sveučilišnom projektu SHExtreme, koji mu je, kaže, upalio lampicu za ideju.

Atmosfera je u Splitu, ponajviše zahvaljujući aktivnostima Digitalne Dalmacije, sve bolja i bolja, klima je povoljna, dobra ideja u ovim uvjetima može samo rasti. Kada ste okruženi pozitivnim ljudima koji su voljni raditi i napredovati, možete naći ono što vam nedostaje – ne morate ići u Zagreb da biste našli/dobili ono što vam treba, Split je i više nego dovoljan, poručuje Dželalija.

Oduvijek sam želio da se ono što radimo znanstveno može primijeniti u realnom svijetu. Na sveučilištu radim na projektu u sklopu kojeg radimo stvari koje se mogu vidjeti, opipati, koje su stvarni problemi. Nisam mislio da ću ikada biti u situaciji, barem ne ovako brzo, da mogu izvući ideju iz tog svog projekta i da bi to moglo biti nešto što se može konkretizirati i što će na kraju pomagati ljudima, dodaje Ruić.

Imali smo 24 sata da razvijemo ideju, ali kad pogledamo baš produktivne sate, možda se radi o samo nekoliko sati brainstorminga i razrađivanja ideje u kojima je sve nastalo, priča Ruić.

Ideje pokreću svijet. Snaga kreativnih i inovativnih misli oblikuje našu stvarnost. Ideje su temelj i za napredak društva i za tehnološki razvoj. Bez njih svijet bi ostao statičan, a napredak bi bio nemoguć, zaključuje na kraju Doris.

Sve troje se slaže kako su očekivali utješnu, a ne prvu nagradu, ali sada kada su ušli u ovaj svijet, ovo je prilika za dalje i ne planiraju stati. 

Još brže do najnovijih tech inovacija. Preuzmi DNEVNIK.hr aplikaciju

Vezane vijesti

Još vijesti