Stephen Hawking umro je prije tri mjeseca, no svijet se još nije u potpunosti oprostio od njega.
Pepeo slavnog znanstvenika položen je u westminster Abbey, u dijelu rezerviranom za znanstvenike, a "društvo" će mu praviti Charles Darwin i Sir Isac Newton. Preko Hawkinovih ostataka položena je ploča s jednom od njegovih najpoznatijih jednadžbi.
The memorial stone has now been placed on top of #StephenHawking's grave in Westminster Abbey. pic.twitter.com/bUTgm2UI7U
— Westminster Abbey (@wabbey) June 15, 2018
Na polaganju su bili prisutni brojni znanstvenici, poznata lica iz britanskog, ali i svjetskog javnog života, a od poznatog znanstvenika oprostili su se i britanski te američki astronauti.
Počast mu je odala i Europska svemirska agencija. Naime, poznati kompozitor Vangelis skladao je posebnu skladbu prema Hawkingovom govoru, a ESA je tu skladbu tijeko polaganja pepela odaslala u svemir prema najbližoj crnoj rupi.
Skladba traje šest i pol minuta, a Hawkingov govor pojavljuje se u njenoj sredini.
Radi se o Hawkingovom govoru o vrijednosti vremena.
Veoma sam svjestan važnosti vremena. Uhvatite trenutak. Djelujte odmah. Proveo sam život putujući kroz svemir u svom umu. Kroz teorijsku fiziku tražio sam odgovore na neka od najvećih pitanja, ali postoje i drugi izazovi, druga velika pitanja koja trebaju biti odgovorena, a ona će trebati novu generaciju koja je zainteresirana, poduzetna i s razumijevanjem znanosti..., dio je Hawkingovog govora koji će od prve crne rupe putovati 3500 godina.
Nevjerojatno je dirljivo i fascinantno zamisliti da će glas Stephena Hawkinga i glazba Vagelisa doći do crne rupe za otprilike 3500 godina, gdje će biti zamrznuti u vremenu, rekao je prof. Günther Hasinger iz ESA.