Japanski stručnjak za sigurnost čipova na FER-u: Hrvatska zauzima važno mjesto u međunarodnim suradnjama

Makoto Nagata stigao je na poziv dekana Bilasa, s ciljem osnaživanja uloge fakulteta u tehnološkom razvoju, a uoči skorog početka rada hrvatskog Centra kompetencija za poluvodiče

Martina Čizmić | 10.12.2024. / 08:09 komentari
Makoto Nagata (Foto: FER)

Prof. Makoto Nagata, ugledni profesor sa Sveučilišta u Kobeu u Japanu i stručnjak za sigurnost čipova, gostovao je na Fakultetu elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu (FER), gdje je održao dva stručna predavanja – o sigurnosti čipova i svom matičnom sveučilištu. Kao istaknuti predavač IEEE SSCS (Solid-State Circuits Society), održao je predavanje naziva „Hardware Security and Safety of IC Chips and Systems“ koje je tematski obuhvaćalo rad i važnost projektiranja otpornih čipova na vanjske smetnje.

tri vijesti o kojima se priča Haker, ilustracija I pretvorili u kriptovalute Jedna od najvećih digitalnih pljački u povijesti: U manje od tri sata, hakeri ukrali oko 140 milijuna dolara iz banaka Rijetki fenomen Astronautkinja na Međunarodnoj svemirskoj postaji uhvatila "crvenog duha" Vrijeme na Zemlji, ilustracija zemlja je poludjela Znanstvenici upozoravaju: Dolazi dan kakav čovječanstvo još nije doživjelo

Vjerujem da se kompanije za dizajn čipova mogu osnovati i bez proizvodnih kapaciteta i da Hrvatska, posebice zahvaljujući institucijama poput FER-a, zauzima važno mjesto u međunarodnim suradnjama i projektima u razvoju ove industrije, poručio je prof. Nagata.

Na drugom je predavanju japanski stručnjak dao uvid u organizaciju Sveučilišta u Kobeu, tamošnji obrazovni sustav te cjelokupni obrazovni proces, od naprednih istraživanja u znanosti i tehnologiji do razvoja inovacijske strategije za implementaciju istraživačkih rezultata u gospodarstvo i nove proizvode.

Georges Gielen Dekan FER-a poručio: "Vrijeme je da se u Hrvatskoj pokrenu poslovni projekti u tehnologijama poluvodiča"

Graduate School of Science, Technology and Innovation (STIN) na Sveučilištu u Kobeu odgaja lidere koji stapaju inženjerska znanja i poduzetništvo. Edukacijom studenata u području poduzetništva izravno se motivira diplomske i doktorske studente na Sveučilištu za rad ispunjen kreacijom, inovacijom i suradnjom na interdisciplinarnim projektima. Naš je cilj odgajati i oblikovati poduzetnike s čvrstim temeljima u prirodnim znanostima koji će poticati inovacije u naprednim tehnologijama temeljene na društvenim i ekonomskim vrijednostima, istaknuo je profesor Nagata.

U Zagreb je stigao na poziv dekana FER-a, prof. dr. sc. Vedrana Bilasa, koji je istaknuo kontinuiranu praksu razmjene međunarodnih znanja i iskustava, ali i važnu ulogu FER-a u tehnološkom razvoju Hrvatske.

Na FER-u se nastavlja serija međunarodnih gostovanja, javnih predavanja i rasprava o povezivanju izvrsnih istraživanja, obrazovanja i poduzetništva u području poluvodičkih tehnologija. Početkom sljedeće godine s radom kreće i hrvatski Centar kompetencija za poluvodiče koji koordinira FER, a okuplja ključne institucije iz akademije i industrije. To je dio naših aktivnosti na tehnološkom razvoju Hrvatske i integraciji u lance vrijednosti u visokim tehnologijama, naglasio je dekan Bilas.

Podsjetimo, prof. Nagata je diplomirao fiziku na Sveučilištu Gakushuin (Tokyo, Japan) i doktorirao u području elektroničkog inženjerstva na Sveučilištu u Hirošimi u Japanu 2001. Od 1994. do 2002. bio je znanstveni suradnik na Sveučilištu u Hirošimi, zatim od 2002. do 2009. izvanredni profesor na Sveučilištu u Kobeu gdje je 2009. postao i redoviti profesor.

Područje interesa njegovih istraživanja pokriva projektiranje naprednih čipova s analognim, digitalnim i mješovitim signalom te radiofrekvencijske i digitalne VLSI sustave. Posebnost tih čipova je da su projektirani tako da budu neosjetljivi za smetnje koje se generiraju u samome čipu, ali isto tako i neosjetljivi na namjerno izazvane vanjske smetnje pa se takvi čipovi mogu koristiti u uređajima i instalacijama gdje se zahtijeva visoka hardverska sigurnost, kao npr. bankama i drugim kritičnim komunikacijskim kanalima.

 

 

Vezane vijesti