Na Fakultetu elektrotehnike i računarstva u Zagrebu održano je predavanje i zanimljiv panel na temu "Čipovi, sveučilište i tehnološki razvoj", kako bi se potaknuo tehnološki razvoj u Hrvatskoj.
Poseban gost bio je profesor Georges Gielen s belgijskog Sveučilišta KUL, stručnjak za projektiranje analognih čipova i bivši prorektor za istraživanje, inženjerstvo i tehnologiju na KUL-u. U svom je uvodnom predavanju pod nazivom "Zašto je KU Leuven poduzetno i uspješno sveučilište?", s okupljenima podijelio ključne čimbenike uspjeha ovog sveučilišta, naglašavajući da vrhunsko sveučilište mora kombinirati vrhunsku edukaciju s vrhunskim istraživanjem te valorizacijom tog istraživanja kako bi maksimalno utjecalo na društvo.
Valorizacija ne dolazi automatski; potrebno je sustavno stvarati poduzetnički orijentirano okruženje, kao i biti spreman nagraditi one koji su spremni preuzeti rizik. Internacionalizacija putem razmjene studenata i profesora te zajedničkih međunarodnih istraživačkih suradnji nužna je za postizanje vodeće uloge na međunarodnoj razini. Tehnička područja poput projektiranja mikroelektroničkih čipova pružaju dobru priliku za suradnju između sveučilišta u Leuvenu i Zagrebu, s obzirom na izvrsnu baznu edukaciju studenata i veliku potrebu za educiranim talentima u ovim područjima, poručio je Gielen.
Kako je istaknuto, FER je već više od dva desetljeća snažno integriran u europski istraživački prostor i surađuje sa Sveučilištem KU Leuven na projektima projektiranja čipova, zahvaljujući visokoj kvaliteti studija, jakim istraživačkim grupama i izvrsnim studentima. Dekan FER-a prof. dr. sc. Vedran Bilas naglasio je važnost ambicioznih koraka u jačanju hrvatskog obrazovnog sustava, naglašavajući potrebu za stvaranjem međunarodno prepoznatljivog sveučilišnog brenda.
Primjer KU Leuven pokazuje koliko su sveučilišta ključna za razvoj i konkurentnost grada i regije. Sveučilište koje uspješno kombinira izvrsnost u znanosti, obrazovanju i poduzetništvu primjenom istraživačkih rezultata te koje je snažno internacionalizirano razmjenom studenata i istraživača – upravo to je naš cilj u Hrvatskoj. Zalažemo se za nove modele organizacije i upravljanja u visokom obrazovanju te za ambiciozne nacionalne politike koje će poticati internacionalizaciju. Hrvatska treba i može imati sveučilište koje će biti međunarodni brend i nositelj tehnološkog razvoja. Vrijeme je da se u Hrvatskoj pokrenu poslovni projekti u tehnologijama poluvodiča, posebice u kontekstu EU Akta o čipovima, poručio je dekan Bilas.
Podsjetimo, Europski Akt o čipovima otvorio je nove prilike za tehnološke i poslovne iskorake u Hrvatskoj te jače uključivanje u europske lance vrijednosti. FER je početkom godine potpisao sporazum o suradnji s imecom te, zajedno s partnerima, vodio inicijativu za osnivanje Hrvatskog centra kompetentnosti za poluvodiče (CROCCS). Vlada RH je 13. rujna 2024. osigurala sredstva za financiranje Centra u razdoblju od 2025. do 2028.
Skup je završen panel raspravom na temu "Čipovi, sveučilište i tehnološki razvoj", koju je moderirao profesor Adrijan Barić s FER-a. Uz profesora Gielena, u raspravi su sudjelovali dr. sc. Raul Blečić iz Rimac Technology, alumnus FER-a, te profesor Nebojša Stojčić, prorektor Sveučilišta u Dubrovniku i stručnjak za inovacijske sustave.