Jeste li spremni na EU digitalnu zdravstvenu putovnicu?

U konačnici, građanima će se omogućiti kvalitetnije i brže liječenje, ali će se i ujedno olakšati liječenje u inozemstvu.

Martina Čizmić | 24.04.2024. / 14:59 komentari
Slika nije dostupna (Foto: Zimo)

Građani Europske unije u budućnosti će još lakše ostvarivati svoja prava na zdravstvenu zaštitu i liječenje u drugim zemljama članicama EU. Naime, iako su i do sad građani imali pravo na osnovnu zdravstvenu zaštitu putem Europske kartice zdravstvenog osiguranja, od jeseni bi to mogli ostvarivati i pomoću EU digitalne zdravstvene putovnice. 

tri vijesti o kojima se priča Haker, ilustracija I pretvorili u kriptovalute Jedna od najvećih digitalnih pljački u povijesti: U manje od tri sata, hakeri ukrali oko 140 milijuna dolara iz banaka Rijetki fenomen Astronautkinja na Međunarodnoj svemirskoj postaji uhvatila "crvenog duha" Vrijeme na Zemlji, ilustracija zemlja je poludjela Znanstvenici upozoravaju: Dolazi dan kakav čovječanstvo još nije doživjelo

Naime, na plenarnoj sjednici Europskog parlamenta u Strasbourgu usvojen je konačni tekst sporazuma o europskom prostoru za zdravstvene podatke tj. EU digitalnoj zdravstvenoj putovnici. Sporazum je usvojen velikom većinom glasova na plenarnoj sjednici, s čak 445 glasova za, 142 protiv i 39 suzdržanih. Predviđeno je da novi europski zakon stupi na snagu na jesen ove godine, a prva faza zakona u državama članicama počet će se primjenjivati nakon dvije godine, dakle koncem 2026.

U svakom trenutku zdravstveni radnici u EU generiraju i upotrebljavaju brojne bitne zdravstvene podatke koji su im neophodni za spašavanje života pacijenata. No, zbog složenih pravila i procedura između država članica EU postoje mnogobrojne prepreke koje otežavaju potpuno iskorištavanje potencijala zdravstvenih podataka i digitalnog zdravstva. Nedostatak obveznih standarda na razini EU sprječava razmjenu podataka čak i unutar iste države članice. Zbog toga, donosimo nova pravila koja će riješiti te probleme. Novi okvir će definirati jasna pravila, zajedničke standarde i prakse, infrastrukturu i upravljački model za korištenje elektroničkih zdravstvenih podataka od strane pacijenata te za istraživanje, inovacije, oblikovanje politika, sigurnost pacijenata i statistiku, istaknuo je hrvatski zastupnik Tomislav Sokol koji je, u ime Parlamenta, pregovarao posljednjih mjeseci s Vijećem.

Kod primarne uporabe zdravstvenih podataka, naglasak se stavlja na građane, budući da im se pruža kontrola nad njihovim podacima s ciljem unaprjeđenja zdravstvene zaštite u cijeloj EU. To podrazumijeva digitalizaciju svih naših zdravstvenih podataka, koja će omogućiti građanima jednostavan i besplatan pristup njihovim elektroničkim zdravstvenim kartonima putem mobitela ili računala u digitalnom formatu koji je standardiziran i prihvaćen u cijeloj Uniji. Građani mogu dijeliti svoje podatke s liječnicima u svojoj državi ili u drugim državama članicama, što im omogućuje poboljšan pristup zdravstvenoj zaštiti. Nova pravila će rezultirati učinkovitijim radom zdravstvenih radnika jer će se izbjeći nepotrebne pretrage, osigurat će se naprednija dijagnostika i liječenje te smanjiti medicinske pogreške, dodao je.

No, EU digitalna zdravstvena putovnica omogućit će i lakši pristup anonimiziranim zdravstvenim podacima istraživačima i stručnjacima koji će te podatke moći koristiti za istraživanje i inovacije u području medicine. Konačni je cilj poboljšanje prevencije, dijagnostike i liječenja bolesti poput raka.

U konačnici, građanima će se omogućiti kvalitetnije i brže liječenje, ali će se i ujedno olakšati liječenje u inozemstvu, poručuje na kraju Sokol.

Vezane vijesti