Klimatolozi upozoravaju na novi planetarni crni rekord te pozivaju na hitno djelovanje: "Što hitnije trebamo vratiti ravnotežu"

Naš bi planet ove godine mogao ostvariti novi crni rekord - u 2021. razina CO2 u zraku mogla bi dosegnuti razinu 50 posto veću nego u doba prije Industrijske revolucije.

Branimir Vorša | 11.01.2021. / 15:04 komentari
Slika nije dostupna (Foto: Zimo)

Nova prognoza britanskog Met Officea kaže da će koncentracija CO2 u atmosferi biti oko 2,29 dijelova na milijun (ppm) veća u 2021. nego prethodne godine na mjernoj točki Mauna Loa na Havajima.

tri vijesti o kojima se priča Kineski ekranoplan Tehnologija Hladnog rata FOTO U javnosti se pojavile prve fotografije kineskog "Čudovišta iz Bohajskog mora" Haker, ilustracija I pretvorili u kriptovalute Jedna od najvećih digitalnih pljački u povijesti: U manje od tri sata, hakeri ukrali oko 140 milijuna dolara iz banaka Rijetki fenomen Astronautkinja na Međunarodnoj svemirskoj postaji uhvatila "crvenog duha"

Ukupno gledano, to znači da će atmosferske koncentracije ugljikova dioksida prijeći 417 ppm između travnja i lipnja te biti 50 posto više nego razina od 278 ppm, koja je zabilježena u 18. stoljeću prije Industrijske revolucije.

Posljednji put kad je razina CO2 u atmosferi bila stalno iznad 400 ppm bilo je prije četiri milijuna godina, odnosno u periodu kad je globalna temperatura u prosjeku bila toplija za tri Celzijeva stupnja, a razine mora znatno veće nego danas.

To je još jedan crni rekord u neumoljivom rastu koncentracije CO2 u atmosferi, ističe dr. Heather Graven s londonskog Imperial Collegea.

Koncentracije CO2 u atmosferi nakratko su dosegnule 417 ppm tijekom sezonskog vrhunca u 2020. godini, no nova prognoza kaže da će ove godine na toj razini ostati čak nekoliko tjedana.

Ugljikov dioksid primarni je staklenički plin koji zarobljava toplinu u Zemljinoj atmosferi, što rezultira globalnim zatopljenjem. Određena količina CO2 nastaje prirodnim procesima, no koncentraciju pumpaju korištenje fosilnih goriva i sječa šuma. U usporedbi s drugim stakleničkim plinovima, poput metana, CO2 je vrlo žilav i u atmosferi ostaje tisućama godina.

S obzirom na to da CO2 ostaje u atmosferi iznimno dugo, nove emisije svake godine dodaju se na prethodne koncentracije i za posljedicu imaju konstantno gomilanje razine CO2 u atmosferi, objašnjava profesor Richard Betts iz britanskog Met Officea.

Dodaje da je zbog pandemije u 2020. bilo sedam posto manje emisije CO2 u atmosferu, no da se ta količina i dalje pridodala ukupnoj koncentraciji tog plina u atmosferi. Isto tako kaže da su se emisije sad već vratile na razine prije pandemije.

I drugi stručnjaci upozoravaju kako treba ubrzati provođenje mjera za smanjenje emisije CO2 u atmosferu.

Što hitnije trebamo vratiti ravnotežu, ističe profesor Grant Allen, atmosferski znanstvenik sa Sveučilišta Manchester.

Izvor: IFLScience

Vezane vijesti