Najveći svjetski fuzijski reaktor upravo je pušten u pogon: "Ovo je povijesna prekretnica"

Japan je predstavio revolucionarni nuklearni fuzijski reaktor, što je ogroman korak prema čistoj i neograničenoj energiji.

Branimir Vorša | 04.12.2023. / 10:41 komentari
JT-60SA
JT-60SA (Foto: Afp)

Japan je nedavno predstavio najveći svjetski eksperimentalni nuklearni fuzijski reaktor, JT-60SA, najavljujući ga kao potencijalno rješenje za globalne energetske potrebe.

tri vijesti o kojima se priča Vrijeme na Zemlji, ilustracija zemlja je poludjela Znanstvenici upozoravaju: Dolazi dan kakav čovječanstvo još nije doživjelo Protuzračni sustav Raven 70 posto učinkovitosti VIDEO Pogledajte protuzračni sustav koji su Britanci u 3 mjeseca sklepali za Ukrajinu i koji skida ruske dronove kao muhe s neba Kineski hipersonični projektili "Kill web" Amerikanci paničare jer Kina ima sustav za ciljanje zbog kojeg američke snage nisu sigurne ni na "sigurnoj" udaljenosti

Za razliku od konvencionalnih metoda fisije, fuzija uključuje spajanje dviju atomskih jezgri, s ciljem proizvodnje više energije nego što je uloženo. Smješten u građevini visokoj šest katova u blizini Tokija, komora tokamak unutar JT-60SA sadržavat će plazmu zagrijanu na nevjerojatnih 200 milijuna stupnjeva Celzija.

Trenutak fuzije Ponovili revolucionarni eksperiment i otišli korak dalje: Još smo daleko od konačnog cilja, ali...

Riječ je o reaktoru koji je plod suradnje između Europske unije i Japana te koji predstavlja značajan korak prema postizanju sigurne fuzijske energije velikih razmjera bez ugljika. Služeći kao preteča Međunarodnog termonuklearnog eksperimentalnog reaktora (ITER) u Francuskoj, projekt JT-60SA nastoji iskoristiti snagu generiranu spajanjem jezgri vodika u helij, replicirajući na taj način zapravo proces koji se odvija unutar Sunca.

Povijesna prekretnica

Sam Davis, zamjenik voditelja projekta za JT-60SA, naglasio je suradničku prirodu inicijative, koja uključuje više od 500 znanstvenika, inženjera i 70 tvrtki diljem Europe i Japana. Povjerenik EU za energetiku Kadri Simson pozdravio je JT-60SA kao najnapredniji tokamak na svijetu, smatrajući početak rada prekretnicom u povijesti fuzije. Simson je izrazio i optimizam u pogledu potencijala fuzije da postane ključni element u globalnoj energetskoj mješavini, do druge polovice tekućeg stoljeća.

JT-60SA ima za cilj približiti čovječanstvo postizanju fuzijske energije, pothvatu koji bi mogao revolucionirati svjetski energetski krajolik.

Slika nije dostupna Ostvaren san nuklearne fuzije: "Danas svijetu poručujemo da je Amerika postigla ogroman znanstveni napredak"

Fuzija ima potencijal postati ključna komponenta za energetski miks u drugoj polovici ovog stoljeća, ističe Simson.

Inicijativa vezana za proizvodnju energije iz fuzije obećava kao ekološki prihvatljiva i gotovo bezrizična alternativa konvencionalnoj nuklearnoj energiji, ublažavajući zabrinutost zbog katastrofalnih nesreća i smanjujući radioaktivni otpad.

U prosincu 2022. godine, National Ignition Facility u SAD-u postigao je "neto energetski dobitak" kroz inercijsku zatvorenu fuziju, dodatno naglašavajući globalnu potragu za čistim i neograničenim izvorima energije.

Izvor: Science Alert

Vezane vijesti