NASA objavila snimke velikog meteora koji nitko nije vidio

Prvu fotografiju fenomena načinio je japanski meteorološki satelit Himawari, a objavljena je tek ovog tjedna.

Martina Čizmić | 23.03.2019. / 08:18 komentari
Asteroid iznad Beringova mora (Foto: NASA GSFC)

NASA je objavila satelitske snimke velikog meteora koji se 18. prosinca pojavio iznad Beringova mora i koji nitko nije izravno vidio.

tri vijesti o kojima se priča Haker, ilustracija I pretvorili u kriptovalute Jedna od najvećih digitalnih pljački u povijesti: U manje od tri sata, hakeri ukrali oko 140 milijuna dolara iz banaka Rijetki fenomen Astronautkinja na Međunarodnoj svemirskoj postaji uhvatila "crvenog duha" Vrijeme na Zemlji, ilustracija zemlja je poludjela Znanstvenici upozoravaju: Dolazi dan kakav čovječanstvo još nije doživjelo

Na tim snimkama načinjenim nekoliko minuta nakon raspada goleme svemirske stijene u atmosferi, savršeno dobro se raspoznaje sjena koju je meteor bacio na oblake ispod njega (sjena je izdužena zbog položaja Sunca). Vidi se i narančast oblak: to je oblak čestica sagorjelih na veoma visokoj temperaturi koji je ostavila vatrena kugla nastala eksplozijom.

Snimke je načinio satelit Terra. Uređaj je načinio snimku u 00.50 sati po srednjoeuropskom vremenu. Pet od devet kamera drugog uređaja na istom satelitu načinile su pet fotografija u 00.55 sati od kojih je NASA izradila animirani gif koji prikazuje kako se narančasti oblak prašine raspršio.

https://www.nasa.gov/sites/default/files/styles/full_width/public/thumbnails/image/pia22825_-_meteor2_gif_main_image.gif?itok=O3px6cOM

NASA ocjenjuje da se meteor pojavio u 00.48 sati po srednjoeuropskom vremenu.

Meteor je svjetlosni fenomen koji nastaje ulaskom asteroida ili nebeskog tijela u atmosferu. To je zvijezda repatica. Ako sav ne ispari u atmosferi i komadići padnu na Zemlju, govorimo o meteoritu.

Ovo je najveći meteor nakon vatrene kugle u Čeljabinsku, u Rusiji 2013. koja je ozlijedila tisuću ljudi kada su popucala stakla i krhotine se razletjele. Ovaj put se eksplozija dogodila iznad mora, stotine kilometara od ruske obale.

Prvu fotografiju fenomena načinio je japanski meteorološki satelit Himawari, a objavljena je tek ovog tjedna.

(Hina)

Vezane vijesti