Nobelova nagrada za medicinu dodijeljena znanstvenicima koji su radili na cjepivu protiv COVID-a

Dodjela ovogodišnjih Nobelovih nagrada započela je dodjelom nagrade za medicinu, koju je dobilo dvoje znanstvenika koji su radili na razvoju cjepiva protiv bolesti COVID-19.

Branimir Vorša | 02.10.2023. / 12:23 komentari

Kemičarka Katalin Kariko i liječnik-znanstvenik Drew Weissman dobili su Nobelovu nagradu za fiziologiju i medicinu 2023. godine za svoj revolucionarni doprinos razvoju cjepiva protiv bolesti COVID-19. To prestižno priznanje, popraćeno nagradom od oko milijun američkih dolara, dodjeljuje Nobelova skupština švedskog Instituta Karolinska.

tri vijesti o kojima se priča Haker, ilustracija I pretvorili u kriptovalute Jedna od najvećih digitalnih pljački u povijesti: U manje od tri sata, hakeri ukrali oko 140 milijuna dolara iz banaka Rijetki fenomen Astronautkinja na Međunarodnoj svemirskoj postaji uhvatila "crvenog duha" Vrijeme na Zemlji, ilustracija zemlja je poludjela Znanstvenici upozoravaju: Dolazi dan kakav čovječanstvo još nije doživjelo

Nobelova nagrada za fiziologiju ili medicinu za 2023. dodijeljena je Katalin Karikó i Drewu Weissmanu za njihova otkrića u vezi s modifikacijama nukleozidnih baza koje su omogućile razvoj učinkovitih mRNK cjepiva protiv bolesti COVID-19, objavilo je tijelo koje dodjeljuje tu prestižnu nagradu.

Nagrada za medicinu započinje ovogodišnju seriju Nobelovih nagrada, a preostalih pet bit će objavljeno u nadolazećim danima. Te nagrade koje je 1901. godine utemeljio Alfred Nobel, poznati švedski izumitelj i industrijalac, odaju priznanje za izvanredna postignuća u područjima znanosti, književnosti, mira i ekonomije.

10. prosinca, na godišnjicu Nobelove smrti, švedski kralj predvodit će ceremoniju dodjele nagrada u Stockholmu, nakon čega će uslijediti bogati banket u gradskoj vijećnici. Prošle godine nagrada za medicinu odala je priznanje Svanteu Pääbu, švedskom znanstveniku, za njegov revolucionarni rad na sekvencioniranju neandertalskog genoma i otkrivanju prethodno nepoznatog ljudskog rođaka, Denisovanaca.

Među slavnim dobitnicima iz ranijih godina su Alexander Fleming, koji je podijelio nagradu 1945. za otkriće penicilina, i Karl Landsteiner 1930. za  pionirsko istraživanje ljudskih krvnih grupa.

Izvor: Reuters

Vezane vijesti