Kineski znanstvenici otkrili dosad neviđen oblik života na svemirskoj postaji

Novootkrivena bakterija promijenila je svoje ponašanje i prilagodila se teškim uvjetima u svemiru.

Martina Čizmić | 23.05.2025. / 10:00

Model kineske svemirske postaje Tiangong (Foto: Afp)

 Svaki astronaut, prije puta u svemir, prolazi nekoliko dana karantene. Ovaj se postupak provodi kako bi se osiguralo da astronaut u svemir odlazi zdrav, ali i kako bi se spriječilo da se na svemirske postaje prenese nekakav virus ili bakterija koji bi u budućnosti mogli stvarati probleme drugim astronautima.

Ponekad astronauti, u sklopu svojih zdravstvenih istraživanja, nose sa sobom u svemir različite uzorke bakterija i virusa, ne bi li proučavali kako se ti uzorci ponašaju u bestežinskom stanju.

No, kineski su znanstvenici ostali iznenađeni kad su, među brisevima uzetim na kineskoj svemirskoj postaji Tiangong, pronašli tragove bakterije kakva još nije viđena na Zemlji.

Istraživači Pekinškog instituta za inženjerstvo svemirskih sustava i Shenzhou Space Biotechnology Group, objavili su kako bi proučavanje bakterije Niallia tiangongensis (kako je nazvana) i sličnih vrsta, moglo biti ključno u zaštiti zdravlja astronauta i svemirskih postaja.

Lansiranje letjelice Shenzhou-19 u listopadu Kineski astronauti vratili se na Zemlju: Ispitivali su cigle kao potencijalni građevni materijal na Mjesecu

Kako su istaknuli istraživači, kod Niallia tiangongensis, otkrili su promjene koje joj mogu pomoći u funkcioniranju u stresnim uvjetima u svemiru. Dodatna istraživanja koja su pratila rast mikroba koji nastanjuju okoliš kineske svemirske postaje, a koja su objavljena u časopisu International Journal of Systematic and Evolutionary Microbiology, otkrila su kako se mikrobiomi razlikuju i po sastavu i po funkciji od onih koje je moguće pronaći na Međunarodnoj svemirskoj postaji.

Kineski znanstvenici ističu kako je nova vrsta srodna sa Niallia circulans, bakterijom u obliku štapića koja živi u tlu, ali još nije jasno zašto je Niallia tiangongensis evoluirala na postaji.

Analiza koju su objavili nedavno otkrila je da nova vrsta bakterije ima jedinstvenu sposobnost razgradnje želatine kao izvora dušika i ugljika, ali je izgubila sposobnost korištenja drugih energetski bogatih tvari koje takve bakterije inače iskorištavaju na Zemlji.

Kineski znanstvenici nastavit će pratiti razvoj i rast ovih bakterija kako bi dobili dodatne uvide u njihove sposobnosti. Posebno će se fokusirati na to utječe li Niallia tiangongensis na zdravlje astronauta na kineskoj svemirskoj postaji. Naime, srodnik ove bakterije može uzrokovati sepsu kod imunokompromitiranih pacijenata, pa je potencijal da i novootkrivena bakterija ima negativan utjecaj na zdravlje - velik.

Lansiranje kineske rakete u svemir VIše nije samo kineski projekt: Svemirska stanica Tiangong ugostit će prvog stranog astronauta

No, treba istaknuti kako to nije prvi slučaj otkrivanja nove vrste bakterija u "čistom prostoru". NASA je u svojim "čistim sobama" u kojima priprema uređaje za svemirske misije, otkrila desetke sojeva mikroba koji pripadaju 26 novih vrsta.

Studija koja ih je proučavala otkrila je nevjerojatnu sposobnost mikroba da se prilagode i rastu u "čistom okolišu", što bi, s obzirom na ambicije čovječanstva da istražuje druge planete, moglo predstavljati određeni rizik za buduće svemirske misije. 

 

Vezane vijesti

Još vijesti