U KBC-u Rijeka uspješno je izvedena vrlo izazovna operacija autotransplantacije bubrega. Riječ je o zahtjevnom zahvatu presađivanja vlastitog bubrega s njegova prirodnog tjelesnog položaja, u kojem je bio ugrožen razvojem ginekološke bolesti, na drugu poziciju u tijelu.
Sam zahvat protekao je bez poteškoća, a bubreg je bio opet u punoj funkciji nakon očekivanog vremena, izvijestio je riječki KBC.
Zahvat je izveden u jednoj od operacijskih dvorana novog bolničkog kompleksa na Sušaku, upravo zbog njezinih iznimnih tehnoloških osobina, od kojih je posebno korisna bila informatička integracija koja je operacijskom timu tijekom cijelog zahvata omogućavala uvid u sve dijagnostičke materijale, prethodno učinjene slikovne pretrage i nalaze.
Provodi ga tek nekolicina centara u svijetu
Isto tako, taj se zahvat zbog svoje složenosti radi u malo medicinskih centara u svijetu, primjerice u Velikoj Britaniji samo u jednom, a u Sjedinjenim Američkim Državama u njih četiri. Uspjeh stručnjaka iz Klinike za urologiju KBC-a Rijeka, koja je i Referentni centar za transplantaciju bubrega Ministarstva zdravstva Republike Hrvatske, predstavlja još jedan značajan stručni iskorak u nacionalnim, ali i u europskim i svjetskim razmjerima.
Tim stručnjaka koji su proveli navedeni zahvat čine doc. dr. sc. Antun Gršković, prof. dr. sc. Josip Španjol, dr. med. Klara Smolić, anesteziolog Danijel Knežević, anesteziološka tehničarka Rebeka Hodak te instrumentarke Vanja Hlača i Sanela Škevin.
Odluka je bila na pacijentici
Kod pacijentice u pitanju liječnici su morali odstraniti gotovo cijeli mokraćovod zbog raširene ginekološke bolesti, pa zato više nije bilo moguće spojiti bubreg s mokraćnim mjehurom.
Od mogućih i ponuđenih joj opcija liječenja, autotransplantacija je bolesnici nudila mogućnost povrata funkcije bubrega i kvalitete života kao i prije nastupa ginekološke bolesti. Iz tog se razloga bolesnica i odlučila na ovaj zahvat, stoji u priopćenju KBC-a Rijeka.
Od te operacije proteklo je deset mjeseci, a bubreg pacijentice uredno funkcionira na svojem novom položaju.
U rijetkim situacijama kada je bubreg zahvaćen većim tumorom, kamencima ili kad je mokraćovod oštećen u većoj duljini, postoji indikacija za autotransplantaciju bubrega. Sposobnost našeg tima da primjenjuje tu rijetku metodu liječenja znatno će pridonijeti kvaliteti liječenja bolesnika zbog očuvanja bubrega i globalne bubrežne funkcije, tj. prestaje potreba za vađenjem kompletnog bubrega u složenoj patologiji, izjavio je prof. Josip Španjol, predstojnik Klinike za urologiju KBC-a Rijeka.