Teško čuti u bučnim okruženjima čest je problem, ali nedavna studija predlaže jednostavno rješenje - lupkanje prstima. Istraživanje pokazuje da ritmičko lupkanje prstima može poboljšati vašu sposobnost obrade govora u izazovnim uvjetima.
Studija, objavljena u časopisu Proceedings of the Royal Society B, istražuje teoriju da motorički sustav čini više od pukog izvršavanja pokreta. Istraživanje je pokazalo da i aktivno doprinosi načinu na koji obrađujemo govor.
Istraživači sa Sveučilišta Aix-Marseille, predvođeni psiholingvistkinjom Noémie te Rietmolen, izveli su tri eksperimenta s govornicima kojima je francuski materinji jezik. Sudionici su slušali 40 izgovorenih rečenica koje je bilo teško čuti zbog pozadinske buke. Prije svakog bloka rečenica dobili su različiti pripremni zadatak.
Neki su sudionici ritmički lupkali prstom vlastitim tempom ili lupkali u skladu s vanjskim ritmom, drugi su samo slušali ritam, a treći su šutke sjedili. Znanstvenici su zatim mjerili koliko dobro svaka grupa prepoznaje riječi.
Sudionici koji su tapkali, bilo slobodno ili uz ritam, bili su znatno bolji u prepoznavanju izgovorenih riječi. Autori studije pišu da se rad nadovezuje na teoriju da motorički sustav nije samo izvršitelj pokreta, već aktivno pridonosi integraciji i ponovnoj upotrebi vremenskih informacija.
Ovi rezultati dokazuju funkcionalnu ulogu motoričkog sustava u obradi vremenske dinamike govora, zaključuju autori istraživanja.
Dakle, sljedeći put kad budete u bučnom okruženju, pokušajte lupkati prstima kako biste lakše razabrali što netko priča u takvom okruženju.
Izvor: Science Alert