Prijevare prilikom prodaje ili kupovine stvari putem internetskih oglasnika postale su izuzetno česte.
Princip je veoma jednostavan. Netko oglasi prodaju nekog predmeta i javlja mu se potencijalni kupac koji bi komunikaciju želio nastaviti putem WhatsAppa. Prodavatelj pristaje i kupac nudi da će poslati dostavnu službu koja će preuzeti predmet te šalje prodavatelju link da upiše potrebne podatke. No, ne radi se o legitimni stranicama dostavljačke službe, već lažnim stranicama kojima je jedini cilj prikupiti privatne i financijske podatke od žrtve (odnosno prodavatelja) te mu ukrasti novac.
Da je takav način prijevare sve češći, govore i dva slučaja iz Policijske uprave sisačko-moslavačke koja su veoma slična.
Kako su priopćili, 19-godišnjaka se sumnjiči da je počinio djelo računalne prijevare te da se sredinom ožujka preko aplikacije WhatsApp javio 24-godišnjaku na njegov oglas u vezi s kupnjom. Potom je poslao lažnu internetsku poveznicu dostavne službe u kojoj je oštećeni misleći da preuzima novac ispunio tražene podatke bankovne kartice, nakon čega mu je skinuo novac.
Zbog računalne prijevare dovršeno je i kriminalističko istraživanje nad 18-godišnjakom. On se početkom siječnja na WhatsAppu javio 57-godišnjaku na njegov oglas, nakon toga mu poslao link za plaćanje i naveo ga da upiše podatke s kartice tekućeg računa. Nakon što je oštećeni dao tražene podatke, osumnjičeni mu je s računa skinuo novac.
Kako bi smanjili vjerojatnost da budu prevareni i ostanu bez novca, iz policije savjetuju građanima da budu izuzetno oprezni prilikom prodaje i kupovine na internetu te da nikako ne dijele osobne podatke (pogotovo podatke o bankovnim računima i karticama) preko linkova koje dobiju u prepiskama s potencijalnim kupcima ili prodavateljima.