Sjeverna Koreja planira poslati raketne i topničke trupe u rusku regiju Kursk, prvenstveno kako bi ojačala vatrenu moć dugog dometa, otkrio je general pukovnik Kirilo Budanov, šef ukrajinske Obavještajnog direktorata za obranu (GUR), u ekskluzivnom intervjuu za The War Zone. Te će trupe podržati tekuće ruske i sjevernokorejske operacije i obučavati ruske snage na isporučenim sustavima.
Ne očekujemo da ćemo vidjeti puno novih kopnenih borbenih trupa, rekao je Budanov. Sjevernokorejske snage koje su već u Kursku sukobile su se s ukrajinskim trupama, kao što je prikazano u videu koji su objavile ukrajinske snage za specijalne operacije.
Neke brojke o gubicima i pojačanjima sjevernokorejskih snaga
Prema pisanju The New York Timesa, pozivajući se na anonimnog visokog američkog obrambenog dužnosnika, sjevernokorejsko pojačanje očekuje se u Kursku unutar sljedeća dva mjeseca. Budanov je ukazao na nejasnoće oko broja nadolazećih sjevernokorejskih trupa i vremenskog rasporeda njihova dolaska. Trenutno, od otprilike 12.000 Sjevernokorejaca raspoređenih u Kursku, oko 8.000 ih je ostalo nakon velikih gubitaka, tvrdi Budanov.
Pojavila su se proturječna izvješća o gubicima. Predsjednik Volodimir Zelenskij potvrdio je Budanovljeve brojke, dok je BBC, pozivajući se na zapadne dužnosnike, izvijestio o 4000 sjevernokorejskih žrtava, uključujući 1000 mrtvih.
Sjevernokorejski sustavi na ukrajinskom frontu
Sjeverna Koreja isporučila je Rusiji oko 120 M1989 Koksan 170 mm samohodnih topničkih topova i 120 M-1991 240 mm višecjevnih raketnih sustava (MLRS) u posljednja tri mjeseca. Budanov je rekao da ih je vjerojatno još na putu. Imaju puno takvih sustava, dodao je.
Koksan, opremljen topom od 170 mm, ima domet do 60 kilometara s raketnim projektilima. M-1991 MLRS ima 22 lansirne cijevi i bojne glave od 100 kilograma sa sličnim dometom, uključujući visokoeksplozivne, dimne, zapaljive i kemijske mogućnosti. Ti sustavi su u velikoj mjeri raspoređeni u Ukrajini ili se koriste za obuku u Rusiji.
Očekuje se da će 2025. godine Sjeverna Koreja isporučiti 150 dodatnih balističkih projektila kratkog dometa KN-23, nadopunjujući 148 isporučenih prošle godine. Te se rakete lansiraju iz regija Kursk i Bryansk, a njima upravljaju i sjevernokorejske i ruske trupe.
Oni su poput bioloških robota, primijetio je Budanov o sjevernokorejskim trupama, kritizirajući njihove borbene sposobnosti. Unatoč tome, njihova prisutnost opterećuje obranu Ukrajine u Kursku i povećava izazove na prvim crtama.
Dok Ukrajina drži svoju isturenu poziciju u ruskoj regiji Kursk, stalna pojačanja kompliciraju izglede za mir, dajući Rusiji više resursa za održavanje svoje ofenzive.