Nedavne slike sugeriraju da Sjeverna Koreja isporučuje svoje samohodne topničke sustave M1989 Koksan Rusiji, te da će to oružje vjerojatno biti raspoređeno u Ukrajini. Fotografije, koje su prvo podijeljene na ruskim društvenim medijima, prikazuju najmanje dvije od ovih topničkih jedinica od 170 mm na vagonu s ravnom platformom u Krasnojarsku, u središnjoj Rusiji. Njihovi bijelo obojeni kotači, tipični su za sjevernokorejsku paradnu opremu, piše portal The War Zone.
Prednosti i nedostaci
M1989 Koksan, izveden iz ranije verzije M1978 koja se prvi put pojavila 1978. godine, ima top od 170 mm postavljen na ažuriranu šasiju koja podsjeća na ruski sustav 2S7 Pion. M1989 Koksan može nositi 12 komada streljiva i može se pohvaliti dometom gađanja do 60 kilometara s raketnim projektilima. Nekad se to oružje smatralo konvencionalnim topničkim sustavom najvećeg dometa u arsenalu Sjeverne Koreje.
🚨 I was able to geolocate and thus confirm that the photo of North Korean M-1978/1989 Koksan 170mm SPGs was taken in Russia.
— Status-6 (Military & Conflict News) (BlueSky too) (@Archer83Able) November 14, 2024
📍56.069386, 92.920244
Krasnoyarsk, central Russiahttps://t.co/BOaR44uLeS https://t.co/mC8solXVOv pic.twitter.com/LUHO2cllKZ
Iako se M1989 ističe dometom, ima i značajne nedostatke. Sustav nema ugrađeni transport za posadu ili zaštitni oklop za posadu topa, koja mora biti postavljena odvojeno. Njegova brzina paljbe također je spora, ograničena na dva komada streljiva svakih pet minuta, što je smiješno u usporedbi s primjerice modernim topničkim sustavom, poput njemačkog PzH 2000, sposobnog za ispaljivanje 10 komada streljiva u minuti. Nadalje, Koksanovo streljivo od 170 mm rijetko je u svijetu i ne proizvodi se u Rusiji, a to znači da će Rusija ovisiti o opskrbi iz Sjeverne Koreje.
Otvorena pitanja
Sjevernokorejski sustav Koksan i prije je korišten izvan svojih granica, uključujući i tijekom Iransko-iračkog rata, gdje su te zarobljene topničke sustave analizirale američke snage, nakon druge invazije na Irak 2003. godine. U sadašnjem kontekstu njihov transport u Rusiju izaziva neka pitanja. M1989 Koksan bi mogao biti namijenjen testiranju, vježbama sjevernokorejskih trupa ili izravnom raspoređivanju na bojište u Ukrajini. Druga mogućnost je da ih koriste sjevernokorejske snage koje se navodno bore uz ruske trupe u sukobu.
Taj razvoj događaja naglašava produbljivanje vojnih veza između Sjeverne Koreje i Rusije. Pjongjang je već opskrbio Moskvu topničkim granatama, protutenkovskim projektilima i drugim oružjem. Južnokorejska obavještajna služba nedavno je izvijestila o više od osam milijuna granata od 122 mm i 152 mm isporučenih Rusiji. Ako bude raspoređen, M1989 Koksan mogao bi dodatno povećati topnički deficit Ukrajine u tekućem ratu.