Skriveni spoj u ružmarinu i kadulji mogao bi olakšati borbu protiv Alzheimerove bolesti

Revolucionarni spoj dobiven iz ružmarina mogao bi napraviti revoluciju u liječenju Alzheimerove bolesti.

Branimir Vorša | 17.03.2025. / 13:45 komentari
Ružmarin
Ružmarin (Foto: Getty Images)

Spoj dobiven iz ružmarina i kadulje mogao bi omogućiti novi napredak u liječenju Alzheimerove bolesti, tvrde znanstvenici iz Kalifornije. Poznata kao karnozna kiselina, ta je molekula poznata po svojim antioksidativnim i protuupalnim svojstvima, ali je nestabilna u svom čistom obliku.

tri vijesti o kojima se priča Jensen Huang Ima i pozitivnih najava Šef Nvidije ima poruku koja se neće svidjeti većini ljudi: "Doći će do problema..." Hodanje (Foto: Thinkstock) Bitan je volumen, a ne intezitet Velika norveška studija potvrdila da je Hipokrat bio u pravu: "Ovo je najbolji lijek za čovjeka" Iznenađenje na ekranu, ilustracija Dobro čitajte što piše Oprez! Ugledate li ovo upozorenje na Gmailu, vjerojatno vas pokušavaju hakirati

Znanstvenici na Scripps Research Instituta razvili su stabilnu verziju, di-acetiliranu karnoznu kiselinu (diAcCA), koja je pokazala značajne zdravstvene prednosti u testovima kod miševa s Alzheimerovom bolešću. Tretirani miševi pokazali su poboljšano pamćenje, povećane veze sinapsi, smanjenu upalu i smanjene razine toksičnih proteina povezanih s tom bolešću. Istraživanje vezano za to objavljeno je u časopisu Antioxidants.

Slika nije dostupna Uznemirujuće otkriće: Ozljeda glave može probuditi ovaj uspavani virus u ljudskom mozgu

Napravili smo više različitih testova pamćenja i svi su bili poboljšani s lijekom. Nije samo usporio kognitivni pad, već se rad mozga praktički vratio u normalu, kaže Stuart Lipton neuroznanstvenik iz Scrippsa.

Ključni izazov bio je osigurati da spoj ostane učinkovit dovoljno dugo u mozgu. Američki znanstvenici su otkrili da se diAcCA pretvara u karnoznu kiselinu u crijevima prije ulaska u krvotok, s oko 20% boljom apsorpcijom od svog čistog oblika. U roku od sat vremena, terapijske razine su dosegnute u mozgu.

Nakon tri mjeseca liječenja, analiza moždanog tkiva otkrila je da je diAcCA spoj smanjio prekomjerne razine pogrešno savijenih proteina kao što su fosforilirani tau i amiloid beta.

Slika nije dostupna Tajanstvena veza između Alzheimerove bolesti i raka mogla bi konačno biti razjašnjena

Suzbijanjem upale i oksidativnog stresa s ovim diAcCA spojem, zapravo smo povećali broj sinapsi u mozgu, objašnjava Lipton.

Iako su potrebna daljnja ispitivanja na ljudima, američki tim je optimističan da bi diAcCA također mogla koristiti drugim bolestima povezanim s upalom kao što su Parkinsonova bolest i dijabetes tipa 2. To bi moglo učiniti postojeće tretmane amiloidnim antitijelima boljim uklanjanjem ili ograničavanjem njihovih nuspojava, ističe na kraju Lipton.

Izvor: Science Alert

Vezane vijesti