Dok smo mi u Hrvatskoj podizali pogled prema noćnom nebu ne bi li uhvatili koji meteor odnosno suze svetog Lovre, oni nešto sjevernije od nas imali su priliku uživati u jedninstvenom spektaklu. Kombinaciji Perzeida i polarne svjetlosti.
Astronauti koji trenutno borave na Međunarodnoj svemirskoj postaji (ISS) imali su pak još bolji pogled na ovaj prirodni fenomen, a da je izgledalo zaista impresivno, možda najbolje pokazuje video koji je snimio astronaut Matthew Dominick.
U videu koji traje nešto manje od dvije minute, možemo vidjeti ISS kako nadlijeće Zemlju, dok se ispod nje prelijevaju boje polarne svjetlosti od svjetlo zelene pa do ružičaste.
Timelapse of the moon setting into streams of red and green aurora followed by a sunrise lighting up Soyuz with a light blue.
— Matthew Dominick (@dominickmatthew) August 12, 2024
The aurora have been amazing the past few days. Great timing for trying out a new lens that recently arrived on Cygnus.
15mm, T1.8, 1/3s exposure,… pic.twitter.com/otFv5pZ6vd
Podsjetimo, polarna svjetlost nastaje zbog snažne aktivnosti solarnih oluja, kad električki nabijene čestice Sunčeva vjetra uđu u Zemljino magnetsko polje, gdje se sudaraju s česticama zraka i pobuđuju ih na emisiju svjetlosti, najčešće na visinama između 90 i 150 kilometara.
Polarna svjetlost odnosno aurora borealis, najčešće je vidljiva u područjima najbližima Sjevernom odnosno Južnom polu, ali u periodima snažne Sunčeve aktivnosti može biti vidljiva i u podučjima koja su južnije odnosno sjevernije (ovisno na kojoj ste polutci).