Tjelesna težina nije najbolji pokazatelj rizika od prerane smrti, ali nešto drugo jest

Najnovije istraživanje ističe tjelovježbu kao ključan alat za poboljšanje zdravlja i smanjenje rizika od smrtnosti za sve tipove ljudskog tijela.

Branimir Vorša | 16.01.2025. / 10:23

Umorni muškarac sjedi na stepenicama, ilustracija
Umorni muškarac sjedi na stepenicama, ilustracija (Foto: Getty Images)

Suprotno uobičajenim uvjerenjima, novo istraživanje sugerira da kardiorespiratorna kondicija nadmašuje pretilost kao odrednicu rizika od rane smrti. Iako pretilost pridonosi raznim zdravstvenim problemima, čini se da je kondicija kritičnija za dugovječnost i cjelokupno zdravlje.

Kao društvo skloni smo poistovjećivati ​​tjelesnu težinu ili debljinu sa zdravstvenim stanjem. Naša studija, koja sadrži najveći i globalno najreprezentativniji uzorak do sada, zajedno s rigoroznijom statističkom analizom u usporedbi s prethodnim istraživanjima, ima za cilj promijeniti perspektive o odnosu između kondicije i tjelesne masnoće, objašnjava kineziolog Nathan Weeldryer sa Sveučilišta u Virginiji i jedan od autora istraživanja koje je objavljeno u časopisu British Journal of Sports Medicine.

Muškarac uzima lijek, ilustracija Je li doista moguće? Američki znanstvenici tvrde da su uspjeli napraviti čudesnu pilulu za vježbanje

Dobra forma je ključna

Studija, koju su proveli znanstvenici iz SAD-a i Velike Britanije, analizirala je podatke iz 20 ranijih istraživanja, objavljenih između 1980. i 2023. godine, u kojima je sudjelovalo ukupno 398.716 ljudi. Te studije ispitivale su indeks tjelesne mase (BMI), kardiorespiratornu sposobnost i rizik od smrtnosti.

Rezultati su otkrili da su osobe s pretilošću koje su bile u dobroj formi imale slične rizike od smrtnosti kao osobe normalne težine i osobe u dobroj formi. Štoviše, osobe s pretilošću koje su bile u formi živjele su u prosjeku dulje od osoba s normalnom težinom koje nisu bile u formi.

Ispostavilo se da je kondicija puno važnija od debljine kada je riječ o riziku od smrtnosti. Vježbanje je više od pukog načina trošenja kalorija. Ono je izvrstan 'lijek' za optimizaciju cjelokupnog zdravlja i može uvelike smanjiti rizik od kardiovaskularnih bolesti i smrti od svih uzroka za ljude svih veličina, ističe fiziolog Siddhartha Angadi sa Sveučilišta u Virginiji.

Nova studija priznaje zdravstvene rizike pretilosti, koja povećava vjerojatnost stanja poput visokog krvnog tlaka, dijabetesa tipa 2 i kardiovaskularnih bolesti. Međutim, znanstvenici zagovaraju fokusiranje na poboljšanje kondicije umjesto gubitka težine.

Trčanje, ilustracija Žene nemaju dovoljno vremena za vježbanje, a to ima iznenađujuće posljedice

Ponavljajući ciklusi gubitka i dobivanja na težini, takozvane jo-jo dijete, povezani su s brojnim zdravstvenim rizicima koji se mogu usporediti s onima kod same pretilosti. Poboljšanje kardiorespiratorne, odnosno aerobne, kondicije može pomoći u izbjegavanju štetnih zdravstvenih učinaka, kaže Glenn Gaesser, fiziolog za vježbanje sa Sveučilišta Arizona State.

Izvor: Science Alert

Još brže do najnovijih tech inovacija. Preuzmi DNEVNIK.hr aplikaciju

Vezane vijesti

Još vijesti