Udružile snage: Tri države dogovorile zajedničku regulaciju umjetne inteligencije

Kodeks stoga mora biti obvezujući za sve, tvrde tri države.

Hina | 20.11.2023. / 08:11 komentari
Umjetna inteligencija (Foto: Getty Images)

Francuska, Njemačka i Italija postigle su dogovor o zajedničkoj regulaciji umjetne inteligencije (AI), pokazuje zajednički dokument u posjedu Reutersa za koji se očekuje da će ubrzati pregovore na europskoj razini.

tri vijesti o kojima se priča Vrijeme na Zemlji, ilustracija zemlja je poludjela Znanstvenici upozoravaju: Dolazi dan kakav čovječanstvo još nije doživjelo Protuzračni sustav Raven 70 posto učinkovitosti VIDEO Pogledajte protuzračni sustav koji su Britanci u 3 mjeseca sklepali za Ukrajinu i koji skida ruske dronove kao muhe s neba Kineski hipersonični projektili "Kill web" Amerikanci paničare jer Kina ima sustav za ciljanje zbog kojeg američke snage nisu sigurne ni na "sigurnoj" udaljenosti

Tri vlade podržavaju preuzimanje obaveza na dobrovoljnoj bazi za manje i veće AI tvrtke u Europskoj uniji.

Europska komisija, Europski parlamenti i Vijeće Europske unije trenutačno raspravljaju kako bi se savez trebao postaviti.

Djeca se igraju, ilustracija Umjetna inteligencija je nadmoćna u nekim situacijama, ali u drugima su od nje bolja čak i djeca

Europski parlament u lipnju je predstavio "AI akt", kojemu je cilj spriječiti rizike AI aplikacija i izbjeći diskriminatorne efekte, istodobno podržavajući inovativnu snagu AI-a.

Parlament je tijekom rasprave predložio kodeks ponašanja koji bi u početku bio obvezujući samo za velike AI providere, većinom iz SAD-a.

Tri vlade smatraju da da kompetitivna prednost za manje europske tvrtke može imati i negativan učinak jer će umanjiti povjerenje u njih i rezultirati manjim brojem korisnika.

Kodeks stoga mora biti obvezujući za sve, tvrde tri države. U početku ne bi trebale postojati sankcije, no s vremenom bi se trebao postaviti i sustav kazni.

Njemačko ministarstvo gospodarstva, zaduženo za pregovore s ministarstvom digitalnih pitanja, smatra kako se zakoni i državna kontrola ne bi trebali orijentirati na sam AI, nego na njegovu primjenu.

Umjetna inteligencija Objavljena pravila za uporabu umjetne inteligencije u novinarstvu

Vlade diljem svijeta pokušavaju iskoristiti ekonomske dobrobiti AI-ja, no razmatraju i njegovu sigurnost.

Velika Britanija u studenom je održala svoj prvi skup na tu temu, a Njemačka će u ponedjeljak i utorak biti domaćin digitalne konferencije u Jeni koja će okupiti predstavnike iz svijeta politike, biznisa i znanosti.

Vezane vijesti