Upozorenje FBI-a: Hakerske prijevare sve su opasnije

Sve više prevarantskih stranica na početku ima oznaku protokola https i lokot, koji upućuju na to da bi takve stranice trebale biti sigurne.

Hrvoje Jurman
Hrvoje Jurman | 11.06.2019. / 11:57 komentari
Hakeri (Foto: Getty Images) (Foto: Getty Images)

Opreza nikada dosta prilikom korištenja interneta jer hakeri i kibernetički kriminalci nikada ne spavaju, pa uvijek postoji mogućnost iskorištavanja nekog propusta ili neke sofisticirane prijevare na koju korisnici mogu nasjesti. Jedna od popularnijih i čestih vrsta prijevara jest phishing – prevaranti šalju mailove koji su napravljeni tako vjerno da korisnici često misle da su ih poslali njihovi šefovi, prijatelji, banka itd.

tri vijesti o kojima se priča Žena spava u kravetu, ilustracija Za sve koji žive u gradovima Spavajte u mraku, zaštitite srce: Znanstvenici upozoravaju na skrivenu prijetnju Anatomski prikaz srca, ilustracija Istraživanje pokazalo Ova jednostavna svakodnevna hrana može potiho ojačati zdravlje vašeg srca Iznenađenje na ekranu, ilustracija Dobro čitajte što piše Oprez! Ugledate li ovo upozorenje na Gmailu, vjerojatno vas pokušavaju hakirati

Pazite na inboks (Foto: Getty Images) Česta hakerska taktika: Dobro pazite na mailove koje vam šalju šefovi

U tim mailovima nalaze se datoteke koje treba preuzeti na računalo i u takvim slučajevima često dolazi do zaraze malwareom ili linkovi na koje treba kliknuti i onda na stranicama koje se otvore upisati određene osobne podatke. Npr. možete dobiti mail od banke s upozorenjem da vam je netko ukrao podatke o bankovnoj kartici ili računu te na određenoj stranici trebate upisati svoje osobne podatke, podatke o bankovnom računu u slično kako bi se problem riješio. Stranice na kojima treba upisati te podatke izgledaju gotovo identično kao i stranice banke, a jedna stvar na koju sigurnosni stručnjaci uvijek upozoravaju jesu sigurnosni certifikati, odnosno stranice koje na početku imaju "https" i oznaku lokota jer bi takve stranice trebale biti sigurne.

Kada god obavljate kupovinu putem interneta, upisujete osobne podatke i slično, uvijek vodite računa na sigurnosni certifikat koji bi trebao biti garancija legitimne stranice. No kako su upozorili iz FBI-a, ni to nije garancija potpune sigurnosti stranica jer hakeri i kibernetički kriminalci koji postavljaju phisherske stranice također koriste sigurnosne certifikate te njihove stranice također imaju https protokol, dajući pritom dojam kako je riječ o potpuno sigurnim stranicama.

Lažni e-mail, ilustracija (Foto: Thinkstock) Gotovo svaki drugi Hrvat i dalje ne prepoznaje lažne poruke elektroničke pošte

Kibernetički kriminalci tako iskorištavaju povjerenje koje korisnici imaju u https protokol i oznaku lokota, a na stranici Silicon Angle podsjećaju kako je jedno istraživanje s kraja prošle godine pokazalo kako skoro polovica phisherskih stranica ima ove oznake koje ljudima daju "lažni osjećaj sigurnosti". Hakeri konstantno unaprjeđuju svoje metode djelovanja, čime napadi postaju još učinkovitiji i opasniji, što znači da privatni i poslovni korisni moraju biti još oprezniji i pažljiviji prilikom surfanja internetom te trebaju dobro paziti koje će linkove otvarati.
 

Vezane vijesti