Velika Britanija odobrila novi lijek za liječenje COVID-19, isti onaj koji je eksperimentalno primao i Donald Trump

Ronapreve je prvi put postao poznat javnosti kad je otkriveno da je bio jedan od eksperimentalnih lijekova koje je tijekom liječenja od COVID-19 primao tadašnji američki predsjednik Donald Trump.

Martina Čizmić | 20.08.2021. / 14:05 komentari
Slika nije dostupna (Foto: Zimo)

 Velika Britanija odobrila je novu terapiju u liječenju COVID-19. Radi se o lijeku Ronapreveu koji koristi antitijela napravljena u laboratoriju za borbu protiv virusa.

tri vijesti o kojima se priča Žena spava u kravetu, ilustracija Za sve koji žive u gradovima Spavajte u mraku, zaštitite srce: Znanstvenici upozoravaju na skrivenu prijetnju Anatomski prikaz srca, ilustracija Istraživanje pokazalo Ova jednostavna svakodnevna hrana može potiho ojačati zdravlje vašeg srca Iznenađenje na ekranu, ilustracija Dobro čitajte što piše Oprez! Ugledate li ovo upozorenje na Gmailu, vjerojatno vas pokušavaju hakirati

Kako su pojasnili iz britanskog regulatora za lijekove, Ronapreve je pokazao dobre rezultate u sprječavanju infekcije i smanjivanju potrebe za hospitalizacijom oboljelih osoba. No, lijek je veoma skup i vjerojatno će biti rezerviran samo za osobe koje su u velikom riziku da razviju najozbiljnije oblike bolesti. Procjenjuje se kako bi jedna doza mogla stajati između jedne i dvije tisuće funti (između 8500 i 17 tisuća kuna). Očekuje se kako bi uskoro mogao biti dostupan u britanskom sustavu zdravstva.

Slika nije dostupna Europska komisija potpisala ugovor za kupovinu lijeka za COVID-19 koji još nije odobren

Slika nije dostupna Testovi na antitijela: Što vam mogu reći, a što ne

Slika nije dostupna Ispitivanja otkrila koktel antitijela koja bi se mogla koristiti kao preventivna zaštita od infekcije COVID-19

Iza lijeka stoje kompanije Regeneron i Roche koje su ga razvile nakon što su u laboratorijskim uvijetima testirale učinkovitost monoklonalnih antitijela (casirivimab i imdevimab, poznatih i kao REGN10933 i REGN10987). Dvije vrste antitijela koje su se pokazale najučinkovitijima potom su upotrebljene za razvij terapije koja se pokazala učinkovitima i protiv novih varijanti virusa.

Antitijela se tako zalijepe za vršne proteine, dio virusa koji je odgovoran za ulazak virusa u stanice. To sprječava virus da uđe u stanicu i krene s razmnožavanjem te daje imunološkom sustavu tijeka više vremena kako bi započelo borbu protiv virusa.

Penny Ward, profesorica farmaceutske medicine sa King's College u Londonu za BBC je istaknula kako je najvjerojatnije da će se ova terapija koristiti kod ljudi koji ne reagiraju dobro na cjepiva i koji su imunokompromitirani.

Inače, Ronapreve je prvi put postao poznat javnosti kad je otkriveno da je bio jedan od eksperimentalnih lijekova koje je tijekom liječenja od COVID-19 primao tadašnji američki predsjednik Donald Trump.

Izvor: BBC

Vezane vijesti